Tork

Łódź dogania Katowice i Poznań

Orion Business Tower w Łodzi
Orion Business Tower w Łodzi
W Łodzi powstaje kilka razy więcej nowych biur niż na nieco większych rynkach – katowickim i poznańskim. Co więcej, strukturalna rewitalizacja miasta przyciąga kolejnych inwestorów.

Aglomeracja łódzka (tuż obok Krakowa i Trójmiasta) jest obecnie regionalnym liderem pod względem planowanego jeszcze na ten rok wzrostu podaży i rozbudowę w segmencie biurowym. Zarówno te realizowane, jak i planowane łódzkie inwestycje wykreują zupełnie nową przestrzeń publiczną głównie w obszarze Alei Piłsudskiego i Rydza-Śmigłego oraz dworca Łódź Fabryczna i elektrowni EC1.

Z danych Walter Herz wynika, że w połowie br. zasób nowoczesnej powierzchni biurowej w Łodzi wynosił niemal 400 000 mkw. W samym tylko pierwszym półroczu do użytku zostało oddane ok. 34 000 mkw. biur. Wg szacunków specjalistów jeszcze do końca br. wolumen nowej podaży zostanie co najmniej podwojony. Wg danych Walter Herz w Łodzi w budowie znajduje się obecnie 155 000 mkw. powierzchni biurowej. Jest to rekordowy wynik.

Co przyciąga biznes do Łodzi? Łódź dysponuje dużym potencjałem ludzkim. Wizerunek miasta ciągle poprawiany jest poprzez przebudowę infrastrukturalną. Co więcej, aglomeracja znajduje się zaledwie w odległości 130 km od Warszawy.

Największymi, nowymi projektami biurowymi w Łodzi są m.in. Ogrodowa Office, Przystanek mBank czy Symetris Business Park. Wiele łódzkich inwestycji opartych jest na rewitalizacji istniejącej i często zabytkowej tkanki miejskiej. Prowadzone obecnie rewitalizacje należą do największych w Europie. W ramach realizowanego programu Nowe Centrum Łodzi został przebudowany już dworzec Łódź Fabryczna i zrewitalizowana elektrownia EC1. Dzięki temu powstała nowoczesna przestrzeń miejska, w którą wpisuje się kompleks Nowa Fabryczna i budowany od kilku miesięcy projekt Brama Miasta.

Nowe Centrum Łodzi zaoferuje funkcjonalną przestrzeń biznesowo-rozrywkową. Miejsce to może być chętnie odwiedzane przez turystów, dzięki poprawie dostępności komunikacyjnej poprzez wprowadzenie linii kolejowej oraz dworca pod ziemię. Na terenie NCŁ będą znajdować się nie tylko biurowce, ale i restauracje, kawiarnie, placówki handlowo-usługowe oraz obiekty kulturalne i rozrywkowe. Rewitalizacja obejmie budynki mieszkalne i komercyjne, infrastrukturę rekreacyjną i kulturalną oraz komunikacyjną.

Zainteresowanie powierzchnią biurową w Łodzi jest ogromne, a nowa podaż jest szybko wchłaniana przez rynek. Od czterech lat popyt na powierzchnię biurową na rynku łódzkim wykazuje tendencję wzrostową. Zeszły rok zamknął się rekordowym wolumenem transakcji najmu na poziomie prawie 68 000 mkw. powierzchni. Jak podają analitycy Walter Herz, w pierwszych sześciu miesiącach tego roku popyt na biura w Łodzi sięgnął prawie 30 000 mkw.

Dominującą część transakcji stanowią nowe umowy, najczęściej typu pre-let. Według analizy specjalistów, większość popytu generują firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Dzięki ogromnemu zainteresowaniu ze strony inwestorów od końca ubiegłego roku Łódź jest miastem z najniższym współczynnikiem niewynajętej powierzchni biurowej w kraju, który według obliczeń Walter Herz, kształtuje się na poziomie 5,9 proc.

 


0.0
Tagi: Walter Herz
Napisz pierwszy komentarz