CHB14 logoINTERBIURO logoGhelamco Poland logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoAgrobex Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoLC Corp S.A. logoHAVRE Sp. z o.o. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoForbo Flooring Systems Polska logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoArchicom logoBusiness House logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoCity Space logoGTV Lighting logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoINTER-BUD logoKontor logoAluprof S.A. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoTorus logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoOlivia Business Centre logoPorto Office B Sp. z o.o. logoEkodom Deweloper logoTork logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoSchüco International Polska logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoEcho Investment logoSpectra Development logoCOTEX Office Centre logoDuda Development logoUNIMOR Development S.A. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoFuture Processing logoPodium Investment logoTétris Poland logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Wypadek na budowie biurowca – trwa śledztwo

(fot. pixabay.com)
(fot. pixabay.com)
Trwa śledztwo w związku z wypadkiem, który miał miejsce na budowie biurowca OFF Piotrkowska w Łodzi.

Prokuratura bada okoliczności zdarzenia, do którego doszło w miniony piątek w Łodzi. Wówczas to na budowie biurowca OFF Piotrkowska na ul. Roosevelta przewrócił się dźwig budowlany. Jego operator z rozległymi obrażeniami trafił do szpitala. Niestety, na skutek poniesionych obrażeń 23-letni mężczyzna zmarł. Obecnie toczy się śledztwo w sprawie o przestępstwo polegające na spowodowaniu zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób i mieniu o wielkich rozmiarach. Ponieważ doszło do skutku w postaci śmierci 23-latka, można mówić o przestępstwie zagrożonym karą pozbawienia wolności w wymiarze do lat 8. Niezależnie od tego, sprawa badana jest pod kątem wypadku przy pracy – trwają ustalenia, czy zapewnione były wszelkie niezbędne wymogi w zakresie BHP – powiedział Krzysztof Kopania, Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Badania miejsca zdarzenia prowadził prokurator, funkcjonariusze policji, biegły z Politechniki Łódzkiej, specjalizujący się w konstrukcji dźwigów, a także przedstawiciele inspekcji pracy, dozoru technicznego oraz biegły z zakresu BHP. Sprawdzano m.in. czy ramię dźwigu nie zahaczyło o elementy budowanego obiektu. Na potrzeby postępowania zabezpieczono pęknięty sworzeń łączący elementy konstrukcyjne dźwigu, który w trakcie zdarzenia wbił się w dach pobliskiego budynku. Zabezpieczono dokumentacje związaną z realizowaną budową, przesłuchano świadków, pozyskano także udostępnione w Internecie nagrania obejmujące moment wypadkupoinformował Krzysztof Kopania.

Jak wynika z dotychczasowych ustaleń dźwig na początku września był poddany przeglądowi i nie było wówczas żadnych zastrzeżeń związanych z jego stanem technicznym. Dla określenia przyczyn tragedii pomocna będzie opinia powołanego biegłego. Zostanie ona opracowana po sfinalizowaniu przesłuchań, oględzin i przeprowadzeniu bardziej szczegółowych badań. Aktualnie, nie sposób jeszcze przesądzać, czy wypadek jest konsekwencją ludzkiego błędu, awarii technicznej, czy też błędów popełnionych przy wznoszeniu dźwigu – dodał Krzysztof Kopania, Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

 

Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
TORK - duży
mantra