Tork

EKO Pierwszy taki biurowiec w Europie!

Wizualizacja biurowca Varso na tle panoramy Warszawy
Varso jest pierwszym budynkiem w Europie, który otrzymał precertyfikat WELL. Powstający w Warszawie biurowiec dołączył do wąskiego grona obiektów na świecie, które posiadają to wyróżnienie.

Dzięki rozwiązaniom wprowadzonym już na etapie projektowania, Varso otrzymało od WELL Building Insitute (IWBI) precertyfikat z wysoką oceną Gold. Po oddaniu budynku do użytku (wg planów w 2020 r.) zostanie on uzupełniony ostatecznym certyfikatem. Precertyfikacja WELL oznacza, że dany budynek został oceniony już na etapie projektowania i według niezależnych ekspertów spełnia wymogi, by po zakończeniu budowy otrzymać ostateczny certyfikat. Varso jest pierwszym projektem z precertyfikatem WELL w Europie. Finalny certyfikat w Europie posiada zaledwie po jednym budynku we Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. 

System certyfikacji WELL związany jest z nowatorskim sposobem patrzenia na budynki. Jest on ukierunkowany na użytkowników obiektów i promuje rozwiązania, które mają bezpośredni wpływ na ich zdrowie i dobre samopoczucie. Oceniana jest nie tylko jakość powietrza, wody czy oświetlenia w miejscu pracy, ale także zagadnienia związane np. z odżywianiem czy dbałością o formę fizyczną. Projektanci i inżynierowie tworzący Varso już na etapie projektowania dbali więc o właściwe rozplanowanie pomieszczeń oraz dobór odpowiednich materiałów, rozwiązań konstrukcyjnych i technicznych.

Tworząc miejsca zachęcające do przebywania w nich, sprzyjające kreatywności i efektywności, musimy dbać o to już od początku prac projektowych i pierwszego wbicia łopaty. Jesteśmy dumni, że jako pierwsi w Europie możemy pochwalić się precertyfikatem WELL Core & Shell. To jeden z tych elementów, które sprawią, że Varso będzie miejscem naprawdę wyjątkowym, nie tylko ze względu na swoją lokalizację, skalę oraz jakość architektury – mówi Stanislav Frnka, prezes zarządu w firmie HB Reavis Poland, która jest deweloperem Varso.

Precertyfikat WELL Core & Shell potwierdza pionierski charakter Varso z punktu widzenia troski o zdrowie i dobre samopoczucie przyszłych użytkowników. Celem naszej organizacji jest promocja właśnie takich rozwiązań nie tylko w środowisku branżowym, ale też w całym społeczeństwie. Jesteśmy przekonani, że projekty takie jak Varso będą inspirowały kolejnych inwestorów i deweloperów w Polsce – komentuje Rick Fedrizzi, prezes IWBI. 

System certyfikacji WELL powstawał siedem lat. W obiektach poddawanych certyfikacji sprawdzana jest aż setka zagadnień. Budynki muszą zapewniać np. dobrą jakość powierza. W tym celu stosuje się odpowiednie materiały wykończeniowe o niskiej emisyjności substancji szkodliwych, ważne jest także dostarczanie wystarczającej ilości powietrza o odpowiedniej jakości, regularna kontrola systemów wentylacyjnych i klimatyzacji oraz zakaz palenia w bliskiej odległości od budynku. Oceniana jest także np. jakość wody, która poddawana jest regularnym badaniom. Certyfikat WELL wiąże się również ze stosowaniem surowych wytycznych dotyczących oświetlenia. Budynek powinien też chronić przed hałasem z zewnątrz. Obszarem podlegającym ocenie jest wykorzystanie tzw. biophilic design (projektowania na podstawie inspiracji płynących z przyrody z wykorzystaniem zieleni i naturalnych materiałów). 

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz