Assa Abloy

Jaki był 2017 r. na rynku zielonych certyfikatów?

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com
Czy w zeszłym roku inwestorzy dążyli do tworzenia zdrowych budynków? Pora na podsumowanie!

Jak wynika z danych przekazanych przez jednostkę certyfikacją IWBI, ubiegły rok był udany dla nowego systemu oceny budynków WELL Building Standard 2017. Duże zainteresowanie certyfikatem zauważono m. in. we Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Holandii. Szybka jego ekspansja zauważana jest również w Polsce i Szwecji. Na rynku europejskim jest już siedem certyfikowanych projektów i cztery wstępnie certyfikowane. Pierwsze zarejestrowane w tym roku projekty znajdują się w Finlandii, w Niemczech, na Węgrzech, we Włoszech i w Polsce.

W 2017 roku niemal 100 budynków w Polsce zostało uznanych za wybudowane zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa i uzyskało certyfikat ekologiczny, a 96 proc. z nich było certyfikowane niemal po równo w brytyjskim systemie BREEAM i w amerykańskim LEED (pozostałe 4 proc. w innych systemach, takich jak: polski Green Building Standard, francuski HQE i amerykański WELL Building Standard). 

Dla blisko 40 proc. projektów firma Go4Energy prowadziła procesy certyfikacji, przygotowywała analizy lub dostarczyła usługi commissioningu. Cieszą nas zarówno stale powracający klienci, którzy współpracują z nami od lat, jak i Ci zupełnie nowi, którzy dopiero mają okazję nas sprawdzić. Wiele zawdzięczamy też tym, którzy jeszcze naszymi klientami nie zostali, ponieważ to dzięki nim wiele się o sobie dowiadujemy i mamy motywację, by zmieniać się na lepsze – podkreśla Tomasz Augustyniak, Partner Zarządzający Go4Energy.

Certyfikaty ekologiczne są już standardem w budynkach komercyjnych, ale co ciekawe zyskują też coraz większą popularność w sektorze mieszkaniowym. Na rynku polskim swoje inwestycje mieszkaniowe certyfikują już takie firmy jak Skanska, Yareal, Murapol, Bouygues Immobilier czy Vastint Polska.

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz