Wsparcie generalnego wykonawcy w zakresie certyfikacji

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com
Deweloperzy komercyjni dbają o to, by ich inwestycje posiadały ekologiczne certyfikaty. Coraz częściej zlecają oni generalne wykonawstwo w pakiecie z przeprowadzaniem procesu certyfikacji. Generalni wykonawcy mogą jednak liczyć na wsparcie.

Inwestor zakłada poziom na którym chciałby uzyskać certyfikat dla swojego projektu, zaś na generalnym wykonawcy spoczywa odpowiedzialność za zdobycie określonej liczby punktów. Wiąże się to m.in. z doborem odpowiednich materiałów oraz nadzorem nad zamówieniami i wbudowaniem obiektu zgodnie z wymogami certyfikacji. Generalny wykonawca musi także zadbać o sporządzenie odpowiednich planów dotyczących praktyk postępowania w trakcie prowadzenia prac budowlanych. Do jego zadań należy także gromadzenie niezbędnej dokumentacji wykonawczej i systematyczne przeprowadzanie inspekcji, a także raportowanie ich do jednostki certyfikacyjnej.

Pełniąc te zadania generalni wykonawcy mogą jednak liczyć na wsparcie. Udzielają go im firmy specjalizujące się w procesach certyfikacji inwestycji i posiadające w gronie pracowników asesorów i akredytowanych profesjonalistów. Dzielą się one swoim doświadczeniem, które pozwala na sprawne przeprowadzenie procesu oraz uniknięcie sytuacji, gdzie wskutek niedopełnienia formalności utracone zostałyby punkty. Przykładem takiej firmy jest Go4Energy. Firma Go4Energy wspiera generalnych wykonawców w procesach certyfikacji ekologicznych wszystkich typów budynków. W ostatnim czasie braliśmy udział w takich projektach jak Business Garden Warszawa II, Centrum Dystrybucyjne Lidl w Będzinie, siedziba MPWiK czy aktualnie certyfikowana Galeria Północna. Każdy z obiektów cechowała inna specyfika, a co za tym idzie inne wymogi inwestora, którym naszym zespołom LEED-owemu i BREEAM-owemu udało się z powodzeniem sprostać, uzyskując certyfikat na zakładanym poziomie, niekiedy nawet najwyższym z możliwych. – opowiada Tomasz Augustyniak, Partner Zarządzający Go4Energy.

Firmy specjalizujące się w procesach certyfikacji inwestycji oferują generalnym wykonawcom wsparcie, które polega m.in. na: analizie możliwości zdobycia zakładanej liczby punktów, wskazaniu szans i ewentualnych zagrożeń. Opracowują one również wytyczne dla generalnego wykonawcy i podwykonawców, które przygotowywane są specjalnie na potrzeby realizowanego projektu. Zajmują się także przeprowadzaniem szkoleń dla pracowników przed przystąpieniem do wykonywania prac. Firmy te opracowują wszelkie niezbędne plany, przeprowadzają inspekcje pilotażowe. Udzielają wsparcia w bieżącej konsultacji i bieżącym raportowaniu o statusie realizacji zakładanych kredytów oraz rozpoznawaniu ewentualnych zagrożeń do zdobycia oczekiwanej liczby punktów, a także we wspólnym wypracowaniu metod naprawczych w przypadku pojawienia się takich zagrożeń.

Mamy doświadczenie z prowadzenia certyfikacji dużych projektów komercyjnych, gdzie przy odpowiednim zapisaniu odpowiedzialności poszczególnych stron procesu budowlanego możliwe stało się wsparcie na jednym projekcie zarówno dewelopera, jak i generalnego wykonawcy, bez konfliktu interesów którejkolwiek ze stron i z satysfakcjonującym wszystkich wynikiem końcowym. – przedstawia Agata Mozer, Senior Project Manager w Go4Energy, kierująca działem certyfikacji LEED.

Naszym wspólnym celem jest tworzenie zdrowych, zielonych budynków. Dbamy o to, by koszt poniesiony na wsparcie w prowadzeniu procesu certyfikacji zwrócił się zleceniodawcy poprzez uzyskane oszczędności. Udaje nam się to osiągać dzięki unikalnemu i indywidualnemu podejściu naszych ekspertów do każdego z projektów przy których podejmujemy się współpracy. – dodaje Tomasz Augustyniak, Partner Zarządzający Go4Energy.

Doświadczenie we wsparciu generalnych wykonawców przy realizacji różnego typu obiektów pozwala uniknąć błędów, szybko wykrywać ewentualne zagrożenia i uzyskać certyfikat na poziomie zgodnym z oczekiwaniami inwestora. A to z kolei zwiększa szansę przyszłej współpracy dla generalnego wykonawcy przy kolejnych obiektach.

 


5.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz