Assa Abloy

Warszawskie wieże

Warszawa - biurowce w budowie 2018 r. (Infografika Walter Herz)
Warszawa - biurowce w budowie 2018 r. (Infografika Walter Herz)
Jakie wieże w najbliższej przyszłości będą tworzyć skyline Warszawy?

Skyline Warszawy zmienia się w szybkim tempie, zwłaszcza w centrum miasta. Śródmiejski krajobraz już w ostatnich latach został zmieniony przez sporych rozmiarów projekty komercyjne, takie jak np. wysokościowce Warsaw Spire i Q22 czy wieżowiec Złota 44. Wizerunek miasta nadal jednak będzie się zmieniał, bowiem w najbliższych latach w stolicy Polski pojawi się kilka nowych wież biurowych. 

Już wkrótce najwyższe warszawskie budynki zdeklasuje wieża Varso. Powstaje ona przy Dworcu Centralnym, a zakończenie jej budowy planowane jest na koniec 2020 r. Będzie to nie tylko najwyższy budynek w Polsce, ale i w Unii Europejskiej. Varso wraz z iglicą będzie mieć wysokość 310 m. Atrakcją wieży będzie taras widokowy. Poza wysokościowcem w skład kompleksu wejdą jeszcze dwa niższe budynki. Razem te trzy obiekty zaoferują ponad 144 000 mkw. powierzchni komercyjnych (w tym 110 000 mkw. biur).

Jak zauważają eksperci Walter Herz, na zmiany w biurowej mapie Warszawy wpływ ma szybka rozbudowa rejonu ronda Daszyńskiego. W obszarze tym powstaje nowa dzielnica biurowa. Czynnikiem, który podnosi atrakcyjność tego terenu i przyciąga inwestorów jest np. pierwszy etap drugiej linii metra. W rejonie ronda Daszyńskiego prowadzona jest obecnie budowa kilku nowych ciekawych projektów biurowych, wśród których nie brakuje również wysokościowców. 

W rejonie tym powstaje m.in. The Warsaw Hub. Realizowany u zbiegu ulicy Towarowej z Prostą biurowiec na warszawski rynek dostarczy 113 mkw. powierzchni przeznaczonej na biura, centrum konferencyjne, hotele, powierzchnie usługowe i centrum fitness. The Warsaw Hub składa się z dwóch 130-metrowych wież i 85-metrowego budynku połączonych wspólną podstawą. Zakończenie budowy inwestycji planowane jest na koniec 2019 r. 

Kolejnym projektem jest Generation Park, który powstaje w kwartale ulic Prostej, Towarowej, Łuckiej i Wroniej. Kompleks ten również będzie składał się z trzech budynków (X,Y,Z) także zaprojektowane zostały trzy budynki: X, Y, Z. Obiekt X został już oddany do użytku, a obecnie trwa realizacja Generation Park Z. Najwyższy biurowiec powstanie w trzeciej fazie inwestycji. Będzie miał on 180 m wysokości (wraz z iglicą). 

Z kolei przy skrzyżowaniu ulicy Prostej z Żelazną realizowana jest Mennica Legacy Tower, która dostarczy ponad 65 000 mkw. powierzchni biurowej i usługowo-handlowej. Kompleks ten będzie składał się ze 140-metrowej wieży i przyległego do niej 43-metrowego budynku. Niższy biurowiec ma być oddany jeszcze w tym roku, zaś wieża powinna być gotowa rok później. 

Kolejna wieża stanie u zbiegu ul. Prostej i Towarowej. Będzie to 39-kondygnacyjny Spinnaker, który realizowany jest na południowy-wschód od ronda Daszyńskiego. Obiekt ten zaoferuje 55 000 mkw. powierzchni biurowych. 

W 2020 r. powinna zakończyć się budowa wieżowca Skyliner. Będzie on mierzył 195 m i łącznie z piętrami podziemnymi liczył będzie 45 poziomów. Na wysokości 165 m powstanie 2-piętrowy Skybar. Obiekt dostarczy na warszawski rynek niemal 44 000 mkw. powierzchni. 

W centrum Warszawy również powstaną wysokie biurowce. Jednym z nich jest np. Central Point zlokalizowany na rogu ulicy Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej. Będzie miał on 21 pięter i łącznie zaoferuje ponad 19 000 mkw. powierzchni. Budowa obiektu powinna rozpocząć się w II kw. br.

Najdalej wysuniętą na południe wieżą w centralnej części miasta będzie Roma Tower. Wieżowiec będzie miał 170 m wysokości i dostarczy 55 000 mkw. powierzchni. Poza biurami powstanie hotel, centrum konferencyjne oraz apartamenty. Budowa ma ruszyć w 2020 r. 

 


5.0
Napisz pierwszy komentarz