Assa Abloy

Rynek się rozwija, stawki czynszów wzrosną

|
Po pierwszym półroczu 2018 r. na warszawskim rynku zasoby powierzchni biurowej w budowie sięgnęły poziomu 700 000 mkw. Biura zostaną oddane do 2020 r. W ciągu 6 miesięcy br. wynajęto blisko 425 000 mkw. – wynika z raportu firmy doradczej JLL.

Jednym z czynników wpływających na dobrą sytuację na stołecznym rynku nieruchomości biurowych jest duże zróżnicowanie najemców. JLL podaje, że w analizowanym okresie szczególną aktywność wykazały firmy z następujących sektorów: usługi biznesowe, doradztwo, bankowość. Wśród najemców warszawskich powierzchni biurowych są również operatorzy coworkingowi, do których należało 21,5 proc. popytu w tzw. szerokim centrum. 

Z raportu wynika ponadto, że w centrum miasta odnotowano najniższy od 6 lat wskaźnik podaży nowych biur – tylko 7,9 proc. Eksperci przewidują, że ograniczenie oferty, przy jednoczesnym wzroście kosztów realizacji inwestycji, będzie skutkować podwyżkami stawek czynszów w centrum Warszawy. 

Dla firm rozpoczynających działalność na warszawskim rynku najbardziej atrakcyjną lokalizacją okazało się centrum. Wynajęto tutaj 113 000 mkw. powierzchni biurowej. Na drugim miejscu pod względem skali najmu znalazł się Mokotów (92 600 mkw.), a na kolejnym Centralny Obszary Biznesu (90 700 mkw.). Biura znajdujące się na wymienionych obszarach zaspokoiły łącznie 70 proc. całkowitego popytu na powierzchnie biurowe w Warszawie. Najważniejsze umowy zawarte w pierwszym półroczu 2018 r. to: kontrakt Komisji Nadzoru Finansowego (14 800 mkw.) w biurowcu Piękna 2.0, przednajem Cambridge Innovation Center (CIC) w Varso II (umowa na 13 500 mkw.) oraz odnowienie umowy PPL LOT na 11 800 mkw. 

Warszawa jest jednym z najaktywniejszych rynków pod względem rozwoju nowoczesnej powierzchni biurowej w Europie. Popyt jest wyraźnie napędzany przez konsekwentny napływ nowych międzynarodowych firm i ekspansje już obecnych, a także transfer najemców ze starszych do nowoczesnych budynków biurowych, zlokalizowanych głównie w centrum – dodaje Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

 

 

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz