Interbiuro - duży

Warszawa: największy popyt na biura w historii

|
Warszawa, fot. materiały prasowe Walter Herz
Warszawa, fot. materiały prasowe Walter Herz
Analizując pierwsze półrocze tego roku można zauważyć, że na rynkach regionalnych popyt na powierzchnię biurową był równy podaży, natomiast w Warszawie zapotrzebowanie przewyższyło powierzchnię wolnych biur.

Zapotrzebowanie na powierzchnię biurową w Polsce w pierwszej połowie roku wyniosło 700 tys. mkw., przy czym ponad połowa tej liczby (prawie 440 tys. mkw.) dotyczy Warszawy – wynika z analiz Walter Herz. Oznacza to, że w stolicy padł kolejny rekord – to najwyższy popyt w historii.

W Warszawie zmniejsza się ilość gotowych, wolnych biur, co potwierdza najniższy od pięciu lat współczynnik powierzchni niewynajętej, a zainteresowanie najmem nie słabnie. Dlatego najemcy, którzy planują ekspansję, coraz częściej zmuszeni są do zawierania umów dotyczących biur, które są jeszcze w budowie. W pierwszym półroczu tego roku tego rodzaju umowy obejmowały prawie jedną czwartą powierzchni zakontraktowanej na warszawskim rynku – zauważa Bartłomiej Zagrodnik, Prezes Zarządu Walter Herz. To sprawia, że w stolicy na rynku biurowym rośnie pozycja wynajmujących.

Wśród rynków regionalnych największe zapotrzebowanie odnotowano w Krakowie, który aktualnie dysponuje 1,1 mln mkw. powierzchni biurowej. Do miast, w których podaż przekroczyła 1 mln mkw., w tym roku dołączył również Wrocław. Wielkość całkowitej powierzchni biurowej w kraju wynosi już ponad 10 mln mkw. Średnio ok. 10 proc. to zasoby, które jeszcze można wynająć. W Warszawie poziom pustostanów szacuje się na ok. 11 proc., a w miastach regionalnych nieco ponad 9 proc., przy czym najmniejszy odsetek niewynajętej powierzchni (6,6 proc.) przypada na Trójmiasto.

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Interbiuro - duży
mantra