bcb wrzesień 2020

Rewitalizacja budynku Dyrekcji Stoczni Gdańskiej

|
Budynek Dyrekcji Stoczni Gdańskiej najczęściej kojarzy się z wydarzeniami społecznymi i politycznymi ruchu Solidarności, walką o prawa i wartości stoczniowców. Dzięki staraniom właściciela – spółki Stocznia Cesarska Development – obiekt ma odzyskać dawny blask.

Pierwszy etap rewitalizacji Stoczni Cesarskiej

 
Budynek Dyrekcji Stoczni Gdańskiej został wzniesiony w 1878 roku. Przez lata poddawany był modyfikacjom i rozbudowom. Nie oszczędziły go działania wojenne. Jego remont ma być pierwszym etapem rewitalizacji Stoczni Cesarskiej. Cały projekt swym zasięgiem ma objąć 16 ha gdańskich terenów postoczniowych.  

Rewitalizacja budynku Dyrekcji Stoczni Gdańskiej to pierwszy kompleksowy remont we wnętrzach i na zewnątrz obiektu. Nad wszystkimi pracami czuwali specjaliści z zakresu konserwacji zabytków. W ich zakres wchodziło m.in. wyczyszczenie historycznych cegieł, naprawa i przywrócenie stolarki okiennej oraz drzwiowej, montaż windy, a także zastosowanie nowoczesnych systemów grzewczych, wentylacyjnych i przeciwpożarowych. Na wieżę budynku powrócił także zegar. Wszystkie prace miały na celu odrestaurowanie architektury i bogactwa wnętrz oraz nadanie powierzchni nowych funkcji przestrzennych. 

Obiekt o powierzchni użytkowej 4000 mkw. ma pełnić funkcję biurową. Rewitalizacja miała na celu również podniesienie standardu obiektu. Budynek przystosowany jest dla mniejszych firm oraz start-upów. Układ funkcjonalny zaplanowano z myślą o budowaniu relacji międzyludzkich.

 
Budynek Dyrekcji Stoczni Gdańskiej – nie tylko przestrzeń biurowa


W budynku Dyrekcji Stoczni Gdańskiej obok przestrzeni biurowej wydzielono także inne strefy: relaksu, sale konferencyjne, kawiarnię oraz współdzielone aneksy kuchenne. Projektanci nie zapomnieli również o powierzchni przeznaczonej do organizacji wystaw, konferencji i różnego typu imprez. Przestrzeń co-workingowa znalazła się na dwóch najwyższych piętach budynku. Przed rewitalizacją były one wyłączone z użytkowania.

 Znaleźli się już pierwsi najemcy, wśród których są m.in. firmy z branży projektowej oraz IT. Planowany termin oddania obiektu do ich dyspozycji to trzeci kwartał 2020 roku. Aktualnie w Dyrekcji Stoczni Gdańskiej trwają prace wykończeniowe.

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz