Giant

W Polsce stanął największy na świecie domek dla owadów, zbudowany przez deweloperów

|
Podczas sobotniego Światowego Dnia Różnorodności Biologicznej w Warszawie powstał modułowy dom dla owadów, którego konstrukcja wyniosła prawie 90 m sześc. To jedyna w Polsce i jak się okazuje największa tego typu instalacja na świecie, która może liczyć na miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa.

Domek dla owadów powstał ze 150 modułów, z których każdy posiada 1 m szerokości i 1,5 m wysokości. Znalazło się w nim miejsce dla wielu gatunków, takich jak pszczoły, osy, biedronki, stonogi czy skorki. We wnętrzu umieszczono materiały dostosowane do potrzeb konkretnych owadów, m.in. wydrążone drewienka, rurki trzcinowe, czy pryzma kompostowa.

– Wielkość domku dla owadów została dobrana tak, aby dostosować go do typowych gabarytów płyty sklejki. Dzięki temu zminimalizowaliśmy liczbę odpadów generowanych przy prefabrykacji  – wyjaśnił projektant i architekt projektu Paweł Wołejsza. Wielkość domku to aż 89,37 m sześc. Dotychczasowy rekord wynosił 81,26 m sześc., został więc znacząco przekroczony.


Główną ideą wydarzenia było zwrócenie uwagi na zachodzące zmiany klimatyczne oraz znaczenie ekologii w życiu codziennym. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że pomysłodawcami stworzenia gigantycznego domku dla owadów był Polski Związek Firm Deweloperskich.

Głównym celem naszej akcji była aktywizacja całej branży deweloperskiej nie tylko do podobnych inicjatyw, ale także do coraz lepszego dbania o przyrodę podczas planowanych inwestycji – mówił Konrad Płochocki, dyrektor generalny PZFD. – Połączyliśmy świetną zabawę z edukacją oraz konkretnymi działaniami na rzecz przyrody. Ten domek to symbol naszej walki o ekologię, a jeśli dodatkowo rekord zostanie potwierdzony przez Guinnessa, to będzie dla nas ogromna satysfakcja – dodał.

Domek można było zobaczyć w ubiegły weekend na Płycie Desantu 3. Dywizji Piechoty w Warszawie. W najbliższym czasie podobne konstrukcje staną również w innych polskich miastach, m.in. we Wrocławiu, Poznaniu czy w Olsztynie.

 

Portal e-biurowce był patronem medialnym wydarzenia.


 


5.0
Napisz pierwszy komentarz