Giant

EKO Nieruchomości biurowe liderem w zielonym budownictwie w Polsce. Premiera raportu PLGBC

|
22 kwietnia podczas odbywającego się po raz 13 wydarzenia PLGBC Dzień Ziemi z Zielonym Budownictwem przedstawiono najnowszy raport dotyczący certyfikacji ekologicznych budynków w Polsce.

Już po raz 6 Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC udostępniło raport, zawierający statystyki dotyczące rozwoju ekologicznego budownictwa w naszym kraju. Najbardziej wymiernym wyznacznikiem, na którym bazuje raport jest oczywiście certyfikacja w systemach BREEAM, LEED, WELL, GBS, DGNB oraz HQE. Wyniki raportu pokazują trend wzrostowy w polskim budownictwie, który nie został zaburzony nawet przez panującą przez cały ubiegły rok pandemię koronawirusa.

Liderem w dziedzinie zielonych budynków wciąż są nieruchomości biurowe. Stanowią one 54 proc. wszystkich certyfikowanych budynków, mimo że w ostatnim roku zanotowano ich niewielki spadek (7,5 proc.) w stosunku do 2019 r. Pozytywnym trendem jest również dwukrotny wzrost certyfikowanych budynków w sektorze nieruchomości mieszkaniowych. Obecnie jest ich już 89, podczas gdy w zeszłym roku były zaledwie 43. Mocno, bo aż o 61 proc. względem ubiegłego roku wzrosła także liczna budynków magazynowo-logistycznych. Aktualna powierzchnia użytkowa nieruchomości, którym przyznano certyfikaty, przekracza 23 mln mkw. Oznacza to aż 35 proc. wzrost w ciągu 12 miesięcy. Obecne w Polsce mamy 1100 certyfikowanych budynków. Większość z nich otrzymała certyfikację BREEAM (78 proc.). Na drugim miejscu znalazły się certyfikaty LEED (17 proc.)

Certyfikacje już dawno stały się w Polsce standardem. Tym, czego najbardziej potrzebuje rynek, jest mądre wykorzystanie wiedzy i inspiracji płynących z wielokryterialnych systemów oceny do realnej poprawy praktyk w stosujących je organizacjach oraz rzetelne podejście do ich realizacji – ocenia Dyrektor Działu Budownictwa Ekologicznego Sweco Polska Marcin GawrońskiMiarą sukcesu niech będą nie tylko osiągane wysokie wyniki certyfikacji, ale realnie wdrożone rozwiązania i podjęte działania – dodaje.

 

Portal e-biurowce.pl był patronem medialnym 13. edycji PLGBC Dnia Ziemi z zielonym budownictwem pod hasłem MIASTO / BUDYNKI / LUDZIE.


0.0
Napisz pierwszy komentarz