Proton Office

Rośnie liczba transakcji oraz ilość wynajętej powierzchni

|
W Warszawie rośnie podaż, popyt a czynsze są stabilne
W Warszawie rośnie podaż, popyt a czynsze są stabilne
Firma Cushman & Wakefield opublikowała swój raport „Marketbeat Polska – Jesień 2012”.

Specjaliści podkreślają, że na rynku nieruchomości biurowych nadal rośnie liczba transakcji najmu. Przewidywany jest także znaczny wzrost podaży w najbliższych latach. Dobra koniunktura panuje w stolicy, gdzie rośnie podaż, popyt a czynsze są stabilne. Eksperci zwracają także uwagę na fakt spadku liczby pustostanów na rynkach regionalnych.

- W stolicy i większości miast regionalnych utrzymuje się pozytywny trend z ubiegłego roku – rośnie liczba transakcji oraz ilość wynajętej powierzchni. W wyniku rosnącej podaży projektów biurowych w stolicy, w perspektywie krótkoterminowej przewidywany jest wzrost poziomu pustostanów. W pierwszej połowie br. w Warszawie zostało oddanych do użytku 11 budynków o łącznej powierzchni 110 300 mkw., czyli niemal tyle, ile w całym 2011 r. Optymizmem napawa fakt, że planowane i realizowane są kolejne inwestycje, mimo ostrej polityki kredytowej banków. Możliwe jest to dzięki coraz powszechniejszym umowom przednajmu – mówi Paulina Misiak, Partner, Dyrektor Usług Reprezentacji Najemców z Działu Powierzchni Biurowych firmy Cushman & Wakefield.

Z opublikowanego raportu wynika, że w Warszawie w pierwszej połowie 2012 r. zostało wynajętych ponad 297 750 mkw. Największą transakcją półrocza był wynajem przez PTC (operatora sieci T-Mobile) 27.000 mkw. w budowanym biurowcu Marynarska 12 (Ghelamco). W budowie pozostaje ok. 400 000 mkw., a do końca 2014 r. deweloperzy zamierzają oddać do użytku ponad 630 000 mkw. Poziom czynszów w najlepszych lokalizacjach w centrum stolicy dochodzi do 26,50 EUR/mkw./miesiąc, a w przypadku najlepszych obiektów poza centrum mieści się w przedziale 14,00-16,50 EUR/mkw./miesiąc. Natomiast najwyższe czynsze bazowe w miastach regionalnych wynoszą 14,00–16,00 EUR/mkw./miesiąc, w zależności od lokalizacji. Z kolei na rynkach regionalnych największą transakcją pierwszego półrocza było podpisanie przez Bank BPH umowy przednajmu 18 819 mkw. w budowanym Euro Office Park w Gdańsku. Fachowcy zwracają uwagę, że w najbliższym czasie podaż w regionach wzrośnie między innymi dzięki takim obiektom, jak: LC Corp Sky Tower (23 954 mkw.) we Wrocławiu czy  kolejnym fazom trójmiejskiego Olivia Business Centre (razem 25 146 mkw.).


0.0
Napisz pierwszy komentarz