Proton Office

Rynek biurowy w dobrej kondycji

|
Stoją za tym dobre wskaźniki makroekonomiczne oraz zdolność Polski do przyciągania coraz większej liczby międzynarodowych najemców.
Stoją za tym dobre wskaźniki makroekonomiczne oraz zdolność Polski do przyciągania coraz większej liczby międzynarodowych najemców.
Polska należy do stref rozwoju wśród europejskich rynków nieruchomości biurowych wynika z najnowszego raportu CBRE.

Polski rynek biurowy ma się znakomicie, tak przynajmniej twierdzą w swoim raporcie przedstawiciele firmy CBRE. Specjaliści zwracają uwagę, że w głównych polskich miastach mamy już 6 milionów mkw. nowoczesnych powierzchni biurowych a stolica Polski jest w czołówce Europy pod względem ilości powierzchni biurowej planowanej do oddania w 2012 r. Według prognoz w przyszłym roku podaż powierzchni przewyższy popyt w głównych ośrodkach regionalnych.

- Polska skutecznie broni się przed spowolnieniem, które obserwujemy na wielu rynkach światowych. Jednocześnie jednak działa ono na naszą korzyść. Wiele firm stara się ograniczać koszty i przenosi swoją działalność do Polski lub rozszerza ją u nas. Szybko rośnie liczba najemców z branży nowoczesnych usług biznesowych (BPO), a także z sektora badań i rozwoju (R&D). Chętnie lokują się oni w dużych polskich miastach, gdzie koszty są niższe i łatwo o wysoko wykwalifikowanych pracowników – mówi Daniel Bienias, dyrektor działu powierzchni biurowych, reprezentacja najemców, CBRE.

W Polsce ceny  za najlepsze powierzchnie biurowe wahają się między 11 – 16 euro/mkw./miesiąc dla najlepszych lokalizacji w dużych miastach Polski oraz poza centrum Warszawy, osiągając 26 – 27 euro/mkw./miesiąc w biznesowym centrum stolicy.

- W większości lokalizacji mamy do czynienia z dojrzałym rynkiem i ustabilizowanymi czynszami wyjściowymi. Biorąc pod uwagę rosnącą ilość powierzchni w budowie, w nadchodzącym roku można spodziewać się trendu spadkowego w czynszach, szczególnie w budynkach klasy B położonych poza centrami miast. Będziemy również świadkami coraz większej ilości zachęt ze strony właścicieli i deweloperów zabiegających o najemców - prognozuje Łukasz Kałędkiewicz, dyrektor działu powierzchni biurowych, CBRE.:

Zgodnie z oczekiwaniami, w dobrej kondycji jest przede wszystkim warszawski rynek biurowy. Stolica Polski  w tym roku zyska 280.000 mkw. nowej powierzchni biurowej, co plasuje ją w czołówce miast europejskich pod względem budowy biurowców, za Moskwą, Paryżem i Wiedniem, przed Londynem, a także Pragą i Budapesztem.

Rozwój notuje także stolica województwa małopolskiego, która przyciąga inwestorów z branż BPO i IT. Kraków stał się jedną z najbardziej docenianych lokalizacji dzięki takim atutom jak wykształcona kadra, niższe koszty utrzymania w porównaniu do Warszawy oraz przyjazny klimat dla biznesu. Z kolei Wrocław stał się miastem pierwszego wyboru dla wielu polskich i zagranicznych inwestorów, co jest źródłem dużego popytu na powierzchnie biurowe. Nowoczesne powierzchnie to w tym mieście łącznie 425.000 mkw.

Szczególnym zainteresowaniem lokalnych deweloperów cieszy się natomiast Trójmiasto, gdzie dominują: Allcon Investment, Grupa Inwestycyjna Hossa, Torus i TPS. Także Katowice postawiły na rozwój. Władze miasta ogłosiły niedawno długofalową strategię rozwoju i planują szereg inwestycji publicznych, mających na celu lepsze pozycjonowanie miasta.

Eksperci zwracają uwagę, na przeważającą w Łodzi podaż. W mieście tym jest około 261.000 mkw. istniejącej powierzchni biurowej oraz aż 71.500 mkw. aktualnie w budowie. Bliskość do niemieckiej granicy to z kolei atuty Szczecina, gdzie łączna powierzchnia biurowa wysokiej jakości liczy obecnie 109.000 mkw., a kolejne 80.000 mkw. jest w budowie. Swoją pozycję na mapie Polski wschodniej coraz wyraźniej rysuje Lublin, gdzie jest wykształcona kadra, ale także i wysokie bezrobocie oraz modernizowana infrastruktura, co składa się na potencjał rozwojowy tego regionu.


0.0
Napisz pierwszy komentarz