Giant

Co przyciąga inwestorów do Trójmiasta?

|
W całym 2012 roku podaż nowoczesnej powierzchni biurowej zwiększy się w trójmieście o 56 000 mkw., a kolejne 52 000 mkw. trafi na rynek w 2013 roku
W całym 2012 roku podaż nowoczesnej powierzchni biurowej zwiększy się w trójmieście o 56 000 mkw., a kolejne 52 000 mkw. trafi na rynek w 2013 roku
Tylko w 2012 roku swoje centra w Trójmieście otworzyło pięć zagranicznych korporacji: Bayer AG, WNS, Metsä Group, Misys oraz OIE Support.

Strategiczna lokalizacja, mocna gospodarka lokalna i wykwalifikowane kadry są trójmiejskim magnesem na inwestorów, przynajmniej tak wynika z raportu pt. Trójmiejski Rynek Nieruchomości. Wrzesień 2012, przygotowanego przez Jones Lang LaSalle we współpracy z Invest in Pomerania oraz firmami Hays Poland i REAS.

- Trójmiejska aglomeracja, zamieszkiwana obecnie przez około 1,2 mln osób, to wiodący ośrodek gospodarczy na północy kraju, który w ostatnich latach stał się również jedną z czołowych lokalizacji dla centrów usług w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem centrów IT oraz finansowo - księgowych. Międzynarodowe korporacje dostrzegają zarówno potencjał gospodarczy i kadrowy, otwartość władz na współpracę z inwestorami, jak i wysoki standard życia w aglomeracji, lokując tu kluczowe projekty z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Z kolei napływ zagranicznych inwestorów i rosnąca renoma Trójmiasta napędza rozwój aglomeracji również w innych obszarach - mówi Patricia Lannoije, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, Jones Lang LaSalle.

Trójmiasto jest największym w północnej Polsce rynkiem biurowym, czwartym w kraju. Od 2005 roku zanotowano podwojenie zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej w aglomeracji, które obecnie wynoszą 370 000 mkw. Największym rynkiem w regionie pozostaje Gdańsk, który skupia ponad 50% biurowców, przy 40% dla Gdyni i pozostałych 10% dla turystycznego Sopotu. To właśnie w tym mieście najwięcej się obecnie buduje: Olivia Point&Tower (21 000 mkw.), Alchemia faza I (16 500 mkw.) i Centrum Biurowe Neptun (15 300 mkw.). Specjaliści podkreślają, że w przyszłości gdański portfel powierzchni biurowych będzie nadal z sukcesem się powiększał. Nowe powierzchnie biurowe w przyszłości powstaną również w Gdyni, m.in. w ramach kompleksu usługowo-handlowego Panorama Business & Retail Park (w planach 30 000 mkw. powierzchni biurowej).

- Trójmiejski rynek biurowy był do niedawna zdominowany przez deweloperów działających lokalnie. W ostatnim czasie obserwujemy jednak zainteresowanie aglomeracją ze strony ogólnopolskich i międzynarodowych firm deweloperskich takich jak Hines, Multi Development czy Echo Investment – komentuje Magdalena Reńska, Dyrektor Trójmiejskiego Oddziału, Jones Lang LaSalle.

Aktualnie w Trójmieście powstaje około 80 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.


0.0
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
Asia z Gdyni :
Tak trzymać! Miejmy nadzieje, że jak największa liczba inwestorów zauważy, że trójmiasto to nie tylko dobre miejsce na urlop, ale także na biznes!
20 września 2012 16:47