COTEX Office Centre logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoDEVCO Sp. z.o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoAgrobex Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoCity Space logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoPodium Investment logoBusiness House logoKontor logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoINTER-BUD logoVastint Poland Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoPorto Office A Sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoVantage Development S.A. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoSpectra Development logoINTERBIURO logoFYI Commercial Consulting logoArchicom logoTorus logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoOlivia Business Centre logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logoTétris Poland logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Dobre prognozy dla transakcji typu SLB

|
Sale & Leaseback odpowiedzią na panującą sytuację rynkową
Sale & Leaseback odpowiedzią na panującą sytuację rynkową
Sprzedaż oparta na leasingu zwrotnym jest mała. Transakcje tego typu to jedynie 10 proc. umów zawartych na rynku inwestycyjnym od 2007 roku - wynika z raportu Colliers International. Specjaliści są jednak optymistami.

Colliers International, zwracając uwagę na spowolnienie na rynku inwestycyjnym, upatruje szansę na dodatkowe zyski na rynku nieruchomości komercyjnych właśnie w transakcjach sprzedaży opartych na leasingu zwrotnym. Wzrost liczby transakcji SLB (Sale & Leaseback)  przypadł na szczyt kryzysu gospodarczego w latach 2007-2009, kiedy to osiągnął poziom 13 proc.

- Chociaż umowy SLB stanowiły do tej pory jedynie 4,5 proc. wszystkich transakcji w Europie Wschodniej, to obecna sytuacja na rynku charakteryzująca się ograniczeniem kredytowania, przytłumionym wzrostem gospodarczym oraz niską dostępnością finansowania dłużnego tworzą dogodną bazę pod transakcje typu SLB. Jeśli warunki rynkowe nie ulegną zmianie, a jest na to duża szansa, to tego typu transakcje mogą stanowić rosnące źródło pozyskiwania kapitału oraz transakcji inwestycyjnych w krótkim i średnim okresie - Damian Harrington Dyrektor Regionalny Działu Doradztwa i Badań Rynku Colliers International. - Transakcje SLB nie powinny być utożsamiane jedynie z głównymi sektorami nieruchomości komercyjnych. Przeprowadzona przez nas analiza transakcji SLB pokazuje bowiem, że mogą one być z powodzeniem stosowane w różnych sekcjach rynku. Jest to stosunkowo płynny rodzaj transakcji skupiający kluczowych graczy na rynku.

Specjaliści zwracają uwagę, że transakcje SLB mogą stać się znaczącym źródłem operacji inwestycyjnych w dłuższej perspektywie. Mogą one także pomóc w pozyskiwaniu kapitału przy jednoczesnym zapewnieniu inwestorowi dostępu do bezpiecznych i długoterminowych przepływów pieniężnych.


0.0
Napisz pierwszy komentarz
mantra