Top Woman in Real Estate

2,7 mld euro inwestycji

|
Platinium Business Park w Warszawie
Platinium Business Park w Warszawie
W 2012 roku wolumen transakcji inwestycyjnych w Polsce wyniósł 2,7 mld euro, jak podaje raport Colliers International.

Colliers International wydał raport podsumowujący aktywność inwestycyjną na polskim rynku w 2012 roku. Podstawową informacją w nim zawartą jest wolumen transakcji inwestycyjnych, który wyniósł 2,7 mld euro. Oznacza to powrót do wysokość sprzed kryzysu w 2007 roku.

Polska nadal jest wiodącym rynkiem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej pod względem wolumenu transakcji inwestycyjnych, płynności oraz dostępności finansowania dłużnego dla najlepszych nieruchomości. W 2012 roku zawarto również sporo znaczących transakcji, które podkreślają zaufanie, jakim zagraniczni inwestorzy darzą polski rynek.

Najlepsze obiekty biurowe w centrum Warszawy wykazały się stopą kapitalizacji w wysokości 6,25-6,5 proc., jak podaje raport Colliers. Tendencję zwyżkową odnotowały stopy kapitalizacji na Mokotowie, który jest drugą największą dzielnicą biurową w stolicy. Wzrosły one z poziomu poniżej 7 proc. w ostatnim kwartale 2011 roku do około 7,5-7,75 proc. w drugim kwartale 2012 roku. Ten region Warszawy charakteryzował się również dwoma dużymi transakcjami – nabyciem Platinium Business Park przez Allianz Real Estate i Tristan Capital Partners za 210 mln euro oraz zakupem Marynarska Business Park przez Heitman.

Udział transakcji na rynku biurowym wynosił w 2012 roku 34 proc., co daje mu drugie miejsce, za sektorem nieruchomości handlowych (45 proc. udziału w rynku). Raport Colliers zawiera również informację, iż sprzedaż nieruchomości biurowych w miastach innych niż Warszawa był ograniczony do minimum. Powodem jest ograniczona dostępność produktu inwestycyjnego oraz mniejsze zainteresowanie najemców.

Raport zawiera również prognozy na rok 2013, mówiące, iż stopa kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości pozostanie stabilna. Zachowane zostanie również zaufanie inwestorów oraz ich aktywność na rynku, zgodnie z perspektywami makroekonomicznymi UE.

Polska utrzyma swoją pozycję jako wiodący rynek nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej. Dalsza zmiana stóp kapitalizacji, zależeć będzie w dużym stopniu od sytuacji makroekonomicznej w strefie euro oraz zapotrzebowania kapitałowego głównych kredytodawców na rynku – komentuje Piotr Mirowski, Dyrektor, Dział Usług Inwestycyjnych, Region CEE, Colliers International.

Pełna wersja raportu w PDF znajduje się poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 2
gdec :
Tak - obserwuję bazy Jartomu. Nie wiem czy się uda przejąć nieruchomość ale faktycznie okazje są. Problem w tym, że przy każdej dobrej inwestycji zaraz pojawia się konkretne konkurencja ;/
5 marca 2013 12:46
huks :
A będzie tego jeszcze więcej. Przy tych wycenach transakcji powinno być coraz więcej - jak oceniacie najbliższe zmiany? zamierzacie inwestować?
1 marca 2013 13:13