Proton Office

Debata cypryjska

Widok na Cypr
Widok na Cypr
Colliers International przedstawił nowy raport, dotyczący wpływu sytuacji gospodarczej na Cyprze na rynek nieruchomości w Europie.

Gorącym tematem ostatnio była sytuacja gospodarcza Cypru. Pomoc z Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego warta 10 mld euro najprawdopodobniej uchroni ten kraj od bankructwa, lecz konieczne będzie wprowadzenia mechanizmów kontroli kapitału. Ponieważ na Cyprze utworzono wiele spółek celowych oraz firm mających ma celu posiadanie i zarządzanie nieruchomościami położonymi w Europie Wschodniej, istotna jest analiza wpływu sytuacji w tym kraju na rynek nieruchomości. Dokonała jej firma Colliers International, publikując raport pt. „The Cyprus Debate”. Wnioski, które znalazły się w publikacji informują, iż wzrasta poparcie dla starań rządów państw europejskich na rzecz wprowadzenia większej przejrzystości. Miałoby to umożliwić zwiększenie ich przychodów poprzez pobieranie podatku u źródła.

Według ekspertów Colliers, region Europy Środkowo-Wschodniej nie został bardzo dotknięty przez wydarzenia, które miały miejsce na Cyprze. Raport informuje, iż wpływ na zdolność operacyjną spółek cypryjskich jest niewielki, nie ma również dowodów, iż właściciele zmieniają lokalizacje swoich spółek celowych.

Raport wskazuje również, iż program samonaprawy zastępuje programy pomocowe. Ponieważ państwa bogate same starają się zachować równowagę finansową, nie ma tolerancji dla tych krajów, które takiej walki nie podejmują. Mario Draghi z ECB oraz główny minister finansów ze strefy euro Jeroen Dijsselbloem jasno określili stanowisko wobec państw z przerośniętym sektorem bankowym. Powinny one uporządkować swoją gospodarkę, gdyż w razie problemów mogą nie otrzymać pomocy.

Analitycy podkreślają również, iż presję odczują raje podatkowe oraz osoby, które nie płacą podatków. Ta kwestia dotyczy między innymi państw z nadmiernym stosunkiem depozytów bankowych do wielkości gospodarki, takich jak Luksemburg, Cypr czy Malta. Będą one musiały poddać się większej kontroli, przez co w dłuższej perspektywie mogą stracić na atrakcyjności jako siedziby spółek inwestycyjnych. Taka sytuacja wymuszona jest poprzez presję, jaką odczuwa Unia Europejska ze strony niektórych państw członkowskich, aby wprowadzić większą przejrzystość, poluzować regulacje dotyczące tajemnicy bankowej oraz poprawić dwustronną wspólpracę między organami podatkowymi.

Kolejnym wnioskiem wysnutym z raportu jest fakt, iż w przyszłości pojawią się kolejne zmiany w dwustronnych umowach podatkowych z rajami podatkowymi. Takie zmiany zaszły już między innymi w kontekście Rosji i Polsce, które przekształciły umowy dwustronne z Cyprem o unikaniu podwójnego opodatkowania w odniesieniu do „spółek zagranicznych”.

Z uwagi na dużą liczbę aktywów z Europy Wschodniej posiadanych przez spółki zarówno na Cyprze, jak i w Luksemburgu, przesłanie dla rynków nieruchomości wydaje się być dosyć proste. Bez względu na miejsce oraz formę posiadanych aktywów, podstawową kwestią jest zapewnienie, aby podczas zawierania transakcji, cena transakcji uwzględniała wpływ podatku. Istnieje prawdopodobieństwo, iż bez względu na to, czy marża dla transakcji wynosi 6,5% czy 8%, mogą istnieć znaczne różnice w stopie zwrotu wynikające ze struktury transakcji/ siedziby spółki - zauważa autor raportu Damian Harrington, Dyrektor Regionalny Działu Doradztwa i Badań Rynku Colliers International w regionie CEE.

Pełna wersja raportu w wersji PDF znajduje się poniżej

Pobierz PDF

0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz