Proton Office

Rekordowy rok 2013

|
Biurowiec Ambassador w Warszawie
Biurowiec Ambassador w Warszawie
Według najnowszego raportu CBRE w 2013 roku w Warszawie powstanie rekordowa ilość nowej powierzchni biurowej.

Na rynku warszawskim w 2013 roku przybędzie ponad 300 000 mkw. powierzchni biurowych, podaje ostatni raport CBRE. Jest to ilość rekordowa, gdyż w przeszłości jedynie w latach 1998 oraz 2000 odnotowano wyższą podaż.

Pierwszy kwartał 2013 roku charakteryzował się podażą w wysokości 76 200 mkw. Dzięki temu w stolicy jest już łącznie 3,9 mln mkw biur. Najnowszymi ukończonymi projektami są Konstruktorska Business Centre (48 000 mkw) oraz Ambassador (15 600 mkw). Oba obiekty znajdują się na Mokotowie. Aktualnie w Warszawie w trakcie budowy jest około 590 000 mkw – w praktyce oznacza to, iż miasto jest bardzo dynamicznym placem budowy.

CBRE zwraca również uwagę na dużą aktywność najemców. W pierwszym kwartale 2013 roku zawarli oni transakcje najmu 155 000 mkw. powierzchni, z czego 37 proc. stanowiły przedłużenia umów, a 19 proc. - umowy przednajmu.

Za popytem na rynku warszawskim stoi przede wszystkim dążenie do redukcji kosztów. Wiele firm konsoliduje swoje biura poszukując nowych siedzib oferujących bardziej elastyczne rozwiązania w zakresie wykorzystania powierzchni, a przy tym starając się uzyskać niższy czynsz. Najemcy patrzą teraz bardziej życzliwie na lokalizacje na obrzeżach centrum, których atutem jest zróżnicowana oferta i przystępne stawki czynszu. Nadal jednak najwięcej najemców wybiera lokalizacje poza centrum - zauważył Konrad Heidinger, konsultant w dziale doradztwa i badań rynku w CBRE.

Według ekspertów CBRE pod koniec 2013 roku stopa pustostanów znacznie przekroczy 10 proc. Pierwszy kwartał zakończył się tym wskaźnikiem na poziomie 9,9 proc. Spowoduje to obniżenie stawek czynszów, które mogą być nawet o 30 proc. niższe niż stawki ofertowe. Obecnie średnie stawki czynszów oscylują wokół poziomu 14 euro/mkw na miesiąc poza centrum oraz około 20 euro/mkw na miesiąc w centrum miasta.

Pełna wersja raportu w formacie PDF znajduje się poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Tagi: CBRE
Napisz pierwszy komentarz