Giant

Pesymistyczne prognozy dla sektora budowlanego

KPMG, CEEC Research i Norstat Polska przygotowały raport „Budownictwo w Polsce. Edycja 2013”.

Rok 2013 przyniósł obniżenie prognoz zarządzających firmami budowlanymi w Polsce w kwestii dalszego wzrostu sektora. Oczekują oni dalszych spadków produkcji budowlanej, wynika z  najnowszego raportu firmy doradczej KPMG, CEEC Research i Norstat Polska. Również prognozy na rok 2014 są pesymistyczne.

Badanie wskazuje, iż spadek produkcji może sięgnąć 11 proc., co oznacza dużą zmianę w stosunku do prognoz z marca 2012 roku. Wtedy przedsiębiorstwa przewidywały spadek w 2013 roku na poziomie 4,3 proc. Według raportu aż 80 proc. zarządzających przewiduje spadek, natomiast wzrostu oczekuje 13 proc. ankietowanych.

Polski sektor budowlany dołączył do innych krajów Grupy Wyszehradzkiej i po latach szybkiego wzrostu zacząć spadać. W pierwszym roku kryzys spowoduje wzrost bezrobocia w tym sektorze, wzrost upadłości i intensywną walkę pomiędzy firmami o nowe kontrakty. Większość dużych firm będzie funkcjonować aż do wykorzystania swoich rezerw kapitałowych, ale to w małe i średniej wielkości firmy kryzys uderzy w pierwszej kolejności - informuje Jiří Vacek, CEO, CEEC Research.

Nieznacznie natomiast polepszyły się przewidywania zarządców dotyczące ich wyników na tle konkurencji. Pomimo tego, ich poziom jest niski. Bardziej pewne swojej pozycji na rynku są duże firmy. Blisko co drugi (49%) z ich przedstawicieli spodziewa się umocnienia pozycji względem konkurentów w 2013 roku. Przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw wykazują natomiast niższą pewność siebie – jedynie 32% z nich spodziewa się polepszenia swojej pozycji na tle konkurentów - komentuje Steven Baxted, Partner, Szef zespołu doradczego dla sektora budownictwa i nieruchomości w KPMG w Polsce.

Co powoduje, iż przewidywania są tak pesymistyczne? W raporcie zawarto również bariery hamujące rozwój firm, tłumaczące źródła problemy. Przede wszystkim są to wysokie koszty siły roboczej, silna konkurencja oraz biurokracja. Coraz większe znaczenie ma również niedostateczny popyt.

Badanie informuje, iż zarządzający planują zintensyfikować nakłady na wzrost efektywności operacyjnej. Dodatkowo, są oni świadomi znaczenia innych dziedzin, które wymagają udoskonalenia, takich jak procesy zakupu, optymalizacja źródeł finansowania czy też wybór partnera strategicznego.

Pełna wersja raportu w wersji PDF znajduje się poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Tagi: KPMG
Napisz pierwszy komentarz