Giant

Oni nie muszą bać się o pracę

|
Doświadczeni specjaliści i menedżerowie dostają nawet 11 ofert pracy rocznie, przez co ich wymagania w stosunku do pracodawców wzrastają.

Omawiany szeroko problem bezrobocia wydaje się nie dotykać specjalistów i menedżerów z doświadczeniem – wynika z danych firmy Antal International. Najlepsi otrzymują nawet 11 ofert rocznie. Kto może oczekiwać zasypania propozycjami? Zainteresowanie najlepszymi specjalistami zależy od branży. Przykładowo niszowi specjaliści z branży IT są rozchwytywani. W branży produkcyjnej trudniej jest znaleźć zatrudnienie, ponieważ na rynku jest większa podaż kandydatów – wyjaśnia Aleksandra Kujawa, menedżer IT z firmy Antal International.

3 edycja badania „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy” przynosi optymistyczne wyniki. Eksperci z branży IT mogą średnio liczyć na 11 ofert pracy rocznie, natomiast pozostałe grupy zawodowe – na 6. Wyjątek stanowią przedstawiciele administracji i prawa.

Interesujące jest podejście większości specjalistów do obecnego rynku pracy. Większość kandydatów poszukuje pracy biernie, co oznacza, że nie odpowiadają na ogłoszenia i nie zaznaczają na profilach społecznościowych, że są otwarci na zmianę pracy, co nie zmienia faktu, że gdy head hunter czy wewnętrzny dział personalny skontaktuje się z nimi, chętnie rozważą daną ofertę pracy. Około 30-40 proc. co roku to kandydaci, którzy aktywnie szukają zatrudnienia, ponad 50 proc. natomiast to kandydaci biernie podchodzący do rynku pracy - mówi Aleksandra Kujawa.

Przeprowadzone badanie mówi, iż 15 proc. pracowników średniego i wyższego szczebla w ogóle nie poszukuje alternatywnego zatrudnienia. Do tej grupy zaliczają się przede wszystkim specjaliści z branży IT (21 proc.), HR (20 proc.) oraz finansów i księgowości (16 proc.). Obecnie w działach personalnych, księgowości, branży IT obserwujemy niechęć do zmiany pracy. Kandydaci są zadowoleni z atmosfery w pracy, są lojalni w stosunku do swojego pracodawcy, ale też zadowoleni z wynagrodzenia. To jest bardzo ważny czynnik motywacyjny – zaznacza Aleksandra Kujawa.

Według danych firmy Antal International, pracownicy nie chcą zmieniać firmy przede wszystkim, jeśli są zadowoleni z atmosfery w pracy i relacji personalnych (54 proc.). Bardzo istotny jest również poziom wynagrodzenia (52 proc.). Istotnym czynnikiem, który zauważa prawie połowa badanych, jest także brak atrakcyjnych ofert na rynku pracy.

Pomimo tak optymistycznych wyników, eksperci nie powinni zapominać o stałym podnoszeniu swoich kwalifikacji. Specjaliści i menedżerowie powinni przede wszystkim rozwijać kompetencje językowe, doszkalać się, uzyskiwać konkretne certyfikaty, które pozwolą im dostosować się do rynku i zmian w prawie w swoich branżach – komentuje Aleksandra Kujawa.


0.0
Tagi:
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
Alicja K. :
Bardzo ciekawy raport, zgadzam się z autorem, że w dzisiejszych czasach nie można sobie pozwolić na "stabilizację". Jest ona bowiem rozumiana w branży jako zastój, zatrzymanie się. Kluczem do sukcesu jest natomiast ciągłe podnoszenie swoich kwalifikacji, po prostu rozwój.
31 lipca 2013 16:15