Proton Office

Wrocław atrakcyjniejszy niż Warszawa

Panorama Wrocławia
Panorama Wrocławia
Dla specjalistów i menedżerów Wrocław jest najbardziej atrakcyjnym miejscem pracy w Polsce. Warszawa zajmuje drugie miejsce.

Współczesny rynek pracy często wymusza na specjalistach i menedżerach mobilność. Charakteryzuje ona szczególnie sektor inżynierii i handlu. Aż 63 proc. osób badanych w raporcie firmy Antal International wyraża gotowość do zmiany miejsca zamieszkania po otrzymaniu atrakcyjnej oferty pracy. Najbardziej mobilni są prawnicy (77 proc.), przedstawiciele kadry zarządzającej (72 proc.) oraz logistycy (71 proc.). Odsetek osób, które faktycznie przeprowadziły się w ciągu ostatniego roku wyniósł 19 proc.

Według 52 proc. badanych najbardziej atrakcyjnym miejscem pracy jest Wrocław. Na drugim miejscu znajduje się Warszawa (51 proc.), a na trzecim – Kraków (46 proc.). Często wymieniane są też Szczecin i Poznań z uwagi na bliskość z naszą ścianą zachodnią. Te miasta również bardzo dobrze się rozwijają w tym momencie. Nie możemy też zapominać o Łodzi, która w ostatnim czasie bardzo dobrze rozwija się przemysłowo, a także Katowicach, gdzie przemysł ciężki, głównie górnictwo, także przeżywa rozkwit – mówi Aleksandra Kujawa, menedżer IT z Antal International.

Wspomniane miasta charakteryzują się również najwyższymi zarobkami. Płace bezpośrednio wpływają także na mobilność pracowników. Kandydaci zarabiający poniżej 5 tys. zł brutto są bardzo aktywną grupą, która chce zmienić pracę. Ci, którzy zarabiają powyżej 7,5 tys., najczęściej należą do tych biernie poszukujących pracy albo wcale. Co ciekawe, a co wynika z badania, kandydaci poniżej 30. roku życia, którzy mają już przyzwoite wynagrodzenie, nie są chętni na zmianę pracy tak bardzo, jak wyższa grupa wiekowa, wbrew temu, co mówi się w mediach – informuje Aleksandra Kujawa.

Dla 74 proc. respondentów wyższe wynagrodzenie jest czynnikiem, który miałby wpływ na ich decyzję o zmianie pracy. Ważnymi kryteriami są również umowa o pracę (69 proc.), a także jasno określona ścieżka kariery (47 proc.). Jeżeli mamy niszowego specjalistę, który generuje duże dochody dla firmy, musimy odpowiednio go wynagradzać. To bardzo ważne, aby inwestować w swoich pracowników, inwestować w szkolenia. Oni muszą czuć się docenieni, wtedy zostaną z nami na lata – radzi Aleksandra Kujawa.

Polscy specjaliści i menedżerowie są jednymi z najlepiej wykształconych na świecie. Otrzymują oferty pracy nie tylko w Polsce, ale również od firm zagranicznych. Polscy specjaliści są rozchwytywani wszędzie na świecie. Jesteśmy pracowici i dobrze wyedukowani. Dodatkowo poziom znajomości języków jest coraz wyższy, a koszty pracowników wciąż niższe niż w Europie Zachodniej czy w Stanach Zjednoczonych. Dlatego firmy chętnie inwestują w Polsce, ale też stawiają tutaj całe oddziały firm, aby wykorzystać polskich pracowników. Po prostu jesteśmy zmotywowani i nie osiadamy na laurach. To jest cenione wszędzie na świecie – podsumowuje Aleksandra Kujawa.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz