Proton Office

Co oferuje Warszawa?

Warszawa jest obecnie jednym z najbardziej aktywnych rynków deweloperskich w Europie. Co oferuje inwestorom w kontekście nieruchomości komercyjnych?

Warsaw Investors' Guide jest publikacją opracowaną przez CBRE we współpracy z Urzędem m.st. Warszawy oraz firmą doradztwa personalnego Hays, stanowiącą przewodnik po stołecznym rynku nieruchomości komercyjnych. Publikacja zawiera w sobie najnowsze dane ze stołecznego rynku nieruchomości biurowych, handlowych i magazynowych oraz analizę rynku pracy i infrastruktury.

Warszawa jest największym ośrodkiem miejskim w Polsce oraz gospodarczym i kulturalnym centrum kraju, a aglomeracja stołeczna liczy 3,2 mln mieszkańców - mówi Colin Waddell, dyrektor zarządzający CBRE w Polsce. Ostatnia dekada była dla Warszawy okresem niezwykle dynamicznego rozwoju, przy czym miasto ma nadal olbrzymi potencjał. Stolica zyskała też w ostatnich latach pozycję wiodącej lokalizacji dla firm z sektora outsourcingu, które zatrudniają tu łącznie ponad 19.000 pracowników w 50 centrach – komentuje.

Jacy inwestorzy są zainteresowani stołecznym rynkiem? Jak mówi Colin Waddell, są to głównie fundusze inwestycyjne, ale również inwestorzy prywatni, zainteresowani poszczególnymi segmentami rynku nieruchomości i chcący zdywersyfikować swój portfel w różnych regionach Europy. W pierwszej połowie 2013 r. łączna wartość inwestycji w sektorze nieruchomości komercyjnych wyniosła tu 1,1 miliarda euro, na co złożyły się 34 transakcje. Stanowi to wzrost o 34 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2012 r. Najczęstszym celem inwestycji były budynki biurowe, które miały 56 proc. udział w łącznym wolumenie transakcji. W następnej kolejności inwestowano w obiekty handlowe i magazynowe, których udział wartościowy wyniósł odpowiednio 24 proc. i 19 proc. – dodaje Colin Waddell.

Miasto stara się przyciągnąć kolejnych inwestorów. Rozwój Warszawy jest dynamiczny, a jednocześnie zrównoważony – miasto wspiera zielone inwestycje i realizuje działania w celu podnoszenia jakości życia mieszkańców. Dokładamy przy tym starań, aby przyciągać inwestorów, którzy mogą przyczynić się do rozwoju miasta. Inwestorzy doceniają nasze wysiłki w zakresie ochrony środowiska i prowadzone jednocześnie intensywne inwestycje w rozwój infrastruktury. Ku naszemu zadowoleniu, coraz większa ich liczba nawiązuje z miastem długoterminowe relacje biznesowe. Wiele międzynarodowych projektów realizowanych w Warszawie stwarza możliwości wymiany doświadczeń oraz współpracy w dziedzinie biznesu, innowacji, nowych technologii, sektora kreatywnego i promocji gospodarczej – mówi Maciej Fijałkowski, dyrektor Biura Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego m.st. Warszawy.

Rynek biurowy

Obecnie zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie wynoszą ponad 4 mln mkw, z czego 32 proc. znajduje się w centrum miasta. W trakcie budowy pozostaje ponad pół miliona mkw. w ramach 41 inwestycji biurowych, co plasuje Warszawę w pierwszej piątce najbardziej aktywnych rynków deweloperskich Europy (po Paryżu, Londynie i Moskwie). Największymi realizowanymi projektami są obecnie Warsaw Spire (100 000 mkw.), Gdański Business Centre (49 000 mkw.) oraz Plac Unii (43 100 mkw.).

Rosnąca aktywność deweloperów biurowych jest bezpośrednio związana z silnym popytem ze strony najemców. Od ponad dekady notujemy systematyczne wzrosty rocznego wolumenu wynajmowanych powierzchni biurowych. W 2012 r. wynajęto aż 608.000 mkw. biur, co oznaczało wzrost o 6% rok do roku. W pierwszej połowie 2013 r. w Warszawie najemców znalazło 334.000 mkw. powierzchni biurowej, o 12% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Bieżący rok może więc przynieść kolejny rekord – komentuje Joanna Mroczek, dyrektor Działu Badań i Doradztwa CBRE w Polsce. Wzrost odsetka powierzchni niewynajętych, od 8,8% na koniec 2012 r. do 10,5% na koniec pierwszego półrocza 2013 r. spowodowany jest stosunkowo wysoką liczbą inwestycji realizowanych spekulacyjnie. Duża aktywność deweloperów przyczyni się do dalszego wzrostu odsetka pustych powierzchni. Niemniej jednak w dłuższej perspektywie te dodatkowe powierzchnie będą stopniowo absorbowane przez rynek – dodaje.

Za najlepsze powierzchnie biurowe w Warszawie zapłacić trzeba między 25 a 26 euro/mkw./miesiąc w ścisłym centrum oraz 14-15 euro/mkw./miesiąc w innych lokalizacjach.

Rynek pracy

Warszawa to największy ośrodek akademicki w Polsce, mieszczący 78 wyższych uczelni, na których w 2012 roku studiowało 268 500 osób. Duża liczba studentów przekłada się na wielu poszukujących pracy absolwentów. W ubiegłym roku blisko 16 500 osób studiowało kierunki matematyczne, statystyczne i informatyczne, czyli te poszukiwane przez firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania i przetwarzaniem danych. Bardzo popularnymi kierunkami w stolicy są również ekonomia i administracja (66 000 studentów w 2012 roku). Popyt na absolwentów po takich studiach generują głównie firmy świadczące usługi finansowe i księgowe, a także zarządzania zasobami ludzkimi czy rachuby płac. Stolica oferuje również absolwentów po kierunkach inżynierskich (około 37 500 osób w 2012 roku), dla których etat znajdzie się przede wszystkim w sektorze badań i rozwoju.

Aby znaleźć pracę w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu należy przede wszystkim znać języki obce. Blisko 91 proc. absolwentów deklaruje, iż zna język angielski. Dużą popularnością cieszy się również rosyjski (46 proc.), niemiecki (38 proc.), francuski, hiszpański i włoski. Eksperci prognozują dalszy wzrost zatrudnienia w branży BPO/SSC, jako iż międzynarodowe korporacje przenoszą część swoich operacji do tańszych krajów, w tym Polski, która jest bardzo często wybierana w tym aspekcie.

Pełna wersja raportu w wersji PDF znajduje się poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Tagi: CBRE Warszawa
Napisz pierwszy komentarz