Proton Office

Lepiej na rynku pracy

Ubiegły rok był korzystniejszy dla poszukujących pracy niż 2012, wynika z raportu Rynek Pracy Specjalistów w 2013.

Portal Pracuj.pl opracował raport podsumowujący sytuację na rynku pracy w 2013 roku. Wynika z niego, iż firmy częściej poszukiwały pracowników niż w roku poprzednim. Prezes Grupy Pracuj, Przemysław Gacek, twierdzi, iż w bieżącym roku pracodawcy zaczną konkurować o najlepszych specjalistów, wykorzystując m.in. wynagrodzenia.

 

W 2013 roku liczba zamieszczonych ofert pracy była o 8,5 proc. wyższa niż w 2012. Jak mówi prezes Grupy Pracuj, tak dobrego wyniku eksperci się nie spodziewali, a szybka poprawa na rynku pracy była dla wielu zaskoczeniem. Szczególnie dobry był III kwartał, chociaż, ku naszemu zaskoczeniu liczba ofert zaczęła rosnąć już w maju i czerwcu – dodaje Przemysław Gacek.

 

 

Najwięcej pracowników poszukiwanych było w branży handel i sprzedaż. Kolejne miejsca zajęły: bankowość/finanse/ubezpieczenia; telekomunikacja i zaawansowane technologie oraz przemysł ciężki. Oczywiście nie wszystkie branże i nie wszyscy specjaliści odczuli polepszenie koniunktury. Na przykład, konsekwencje kryzysu sprzed trzech lat nadal odczuwała branża budowlana. Osoby szukające pracy w tym sektorze miały jeszcze mniej propozycji zatrudnienia niż w 2012 roku – podkreśla Przemysław Gacek.

 

 

Bardzo dobrze natomiast radziła sobie w zeszłym roku branża farmaceutyczna, w ramach której opublikowano o 30 proc. więcej ofert pracy niż w 2012 roku. O ¼ wzrosło także zapotrzebowanie na specjalistów z sektora transportowego i logistycznej. Poprawę odnotowano również w branży FMCG (tzw. dóbr szybkozbywalnych), gdzie liczba ofert zwiększyła się o 11 proc.

 

Rekordowy przyrost w ubiegłym roku, w wysokości 43 proc., dotyczył branży HR, w szczególności specjalistów ds. rekrutacji. Może to świadczyć o tym, że firmy szykują się do dalszej budowy nowych zespołów.

 

 

Interesujący może być fakt, że największy wzrost ofert pracy odnotowano nie, jak dotychczas, na Mazowszu, lecz w Małopolsce, Wielkopolsce i w województwie dolnośląskim. Co prawda, innym regionom nadal daleko do stolicy, która oferowała w zeszłym roku aż o 13 000 więcej propozycji niż następne w zestawieniu województwo dolnośląskie, ale zwiększenie dynamiki przyrostu ofert pracy w innych województwach pokazuje, że sytuacja zaczyna się normalizować – komentuje prezes Grupy Pracuj.

 

 

Jak przewiduje Przemysław Gacek, kolejne lata mogą stanowić wyzwanie dla pracodawców, gdyż coraz trudniej będzie zrekrytować najlepszych specjalistów: Na wygranej pozycji znajdą się te firmy, które już jakiś czas temu zadbały o swój wizerunek jako pracodawcy i wdrożyły rozwiązania, które stanowią o ich przewadze konkurencyjnej w bitwie o tzw. talenty. Na znaczeniu zyska też polityka wynagrodzeń, bo polskie firmy, by móc konkurować z zagranicznymi podmiotami muszą być bardziej innowacyjne, a więc zatrudniać pracowników o najlepszych kompetencjach i dbać o ich rozwój.

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz