Proton Office

Trendy na warszawskim rynku biurowym

Eurocentrum Office Complex
Eurocentrum Office Complex
W najbliższych latach większość oddawanych biurowców znajdzie się w pobliżu drugiej linii metra. Widoczny jest również trend renowacji starszych obiektów.

Najbliższe trzy lata oznaczają dla Warszawy stosunkowo dużą ilość nowych budynków biurowych, podaje CBRE w raporcie „Warsaw Office Market View Q1 2014”. Większość z nich zlokalizowanych będzie w pobliżu powstającej obecnie nowej linii metra. Według ekspertów, w latach 2014-2016 w centralnych lokalizacjach powstanie ok. 350 000 mkw. powierzchni biurowej, z których większość usytuowana będzie na zachód od COB (Centralnego Obszaru Biznesu). Te inwestycje zwiększą wolumen podaży w centrum stolicy o 25 proc.

 

Na stołecznym rynku widocznym trendem są również gruntowne remonty starszych biurowców, takich jak Ethos, Spektrum Tower czy Moniuszki 1a. W ostatnim czasie wszystkie z wymienionych budynków zostały opuszczone przez głównych najemców. Przeprowadzane renowacje mają dostosować te obiekty do obowiązujących standardów.

 

Przewidujemy, że zwiększona podaż wpłynie na wzrost wskaźnika pustostanów i spadek stawek czynszu przy jednoczesnym wzroście pakietu zachęt dla najemców. Obecnie, efektywne stawki mogą być niższe od transakcyjnych nawet o 25 proc.. Ta tendencja będzie się utrzymywać przynajmniej do końca 2015 roku – komentuje Konrad Heidinger, Konsultant w dziale badań rynku w CBRE. W Centralnym Obszarze Biznesu stawki czynszów wahają się w przedziale 25-26 euro/mkw/m-c, natomiast poza centrum wynoszą one ok. 14-15 euro/mkw./m-c.

 

W pierwszym kwartale największymi ukończonymi inwestycjami były: I etap Parku Rozwoju (16 000 mkw.) zrealizowany przez Echo Investment oraz inwestycja Skanska Property Poland – Atrium 1 (15 700 mkw.). Największymi projektami biurowymi, które mają zostać oddane do użytku w br. są natomiast Gdański Business Centre IA (32 000 mkw.) oraz Eurocentrum Office Complex I (27 700).

 

Jak informują eksperci CBRE, w analizowanym okresie aktywność najemców utrzymała się na wysokim poziomie, przy czym większość z nich dąży do powiększenia zajmowanej powierzchni poprzez relokację lub renegocjację umów. Kluczowym czynnikiem pozostaje jednak chęć obniżenia kosztów. Najemcy doskonale zdają sobie sprawę z rosnącej konkurencji pomiędzy deweloperami. Niejednokrotnie, przeprowadzając się do nowego budynku mogą otrzymać zdecydowanie lepsze warunki finansowe i jednocześnie podnieść standard swoich biur. Co więcej, firmy wykazują tendencję do rezygnowania z centralnych lokalizacji i przenoszenia się do dostosowanych do ich potrzeb biur w parkach biznesowych, usytuowanych na obrzeżach centrum lub na peryferiach miasta – wyjaśnia Colin Waddell, Dyrektor Zarządzający CBRE w Polsce.

 

Pełna wersja raportu w PDF znajduje się poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz