Giant

Intensywny rozwój rynku biurowego w Katowicach

I etap A4 Business Park w Katowicach
I etap A4 Business Park w Katowicach
Wysoka aktywność deweloperów i najemców oraz niski współczynnik pustostanów to główne cechy charakteryzujące katowicki rynek biurowy.

Wolumen powierzchni biurowych w Katowicach wynosi 317 800 mkw., co oznacza, że jest to piąty pod względem wielkości rynek w kraju (po Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście), podaje najnowszy raport JLL. W okresie od drugiego do czwartego kwartału br. deweloperzy ukończą w tej lokalizacji ok. 59 000 mkw. powierzchni, z których ok. 33 proc. jest zabezpieczonych umowami przednajmu. Pod względem nowej planowanej podaży na ten rok Katowice znajdują się na czwartym miejscu w Polsce, za Warszawą, Krakowem i Wrocławiem.

 

W pierwszym kwartale br. na omawianym rynku oddano do użytku jeden projekt biurowy – pierwszą fazę A4 Business Park o powierzchni 8700 mkw. Inwestycja należy do Echo Investment i jest w całości wynajęta. W drugim kwartale ukończonych ma zostać 15 300 mkw. powierzchni, z których zabezpieczona umowami przednajmu jest połowa. Najwięcej nowych projektów zostanie oddanych w drugiej połowie roku (43 600 mkw.). Wymienić wśród nich można takie obiekty jak Silesia Star I (12 700 mkw., LC Corp) oraz Silesia Business Park I (10 700 mkw., Skanska). Obie te inwestycje są w połowie skomercjalizowane.

 

Aglomeracja Katowicka w ostatnich latach stała się popularną lokalizacją dla oddziałów międzynarodowych korporacji, takich jak m.in. Capgemini, IBM, ING, Unilever, Ericsson, Oracle czy PwC, które właśnie tu uruchomiły swoje centra usług biznesowych – podaje Rafał Oprocha, Dyrektor Oddziału JLL w Krakowie i Katowicach. O atrakcyjności inwestycyjnej Katowic decydują takie czynniki jak strategiczna lokalizacja, dobrze rozwinięta infrastruktura, dostęp do wykształconych kadr, jak również stabilne i atrakcyjne stawki najmu – niższe niż na innych głównych rynkach biurowych w Polsce, czyli w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu czy Krakowie. To właśnie kombinacja takich atutów sprzyja napływowi nowych inwestycji, a w rezultacie – bardzo wysokiemu popytowi na biura, jaki obserwowaliśmy na rynku katowickim w 2013 r. - dodaje.

 

W 2013 r. popyt brutto w Katowicach osiągnął poziom 60 700 mkw. i był najwyższy od 2010 r. W pierwszym kwartale 2014 r. wynajęto łącznie 13 100 mkw., przy czym niemal połowę stanowiły nowe umowy.

 

Od drugiego kwartału 2010 r. spada współczynnik pustostanów w Katowicach. Obecnie wynosi on jedynie 5,6 proc. Niższy poziom odnotowywany jest jedynie w Krakowie. Tak regularny spadek wskaźnika pustostanów nie tylko pokazuje, że Katowice nieustająco przyciągają nowych najemców, ale również świadczy o tym, że obecne już tu firmy wiążą z miastem długofalowe plany rozwoju i rozszerzają swoje struktury, a w efekcie – wynajmują więcej biur - komentuje Rafał Oprocha.

 

Stawki czynszów w Katowicach kształtują się na poziomie 12,5 – 14 euro/mkw./m-c.

 

Pełna wersja raportu w PDF znajduje się poniżej.

 

Pobierz PDF

0.0
Napisz pierwszy komentarz