Przedsiębiorstwo Budowlane START logoINTER-BUD logoHAVRE Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoNowy Styl Group logoARTSERVIS sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoSpectra Development logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoBusiness House logoCity Space logoTétris Poland logoArchicom logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoTorus logoCOTEX Office Centre logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoINTERBIURO logoPorto Office A Sp. z o.o. logoKontor logoPodium Investment logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoFYI Commercial Consulting logoForbo Flooring Systems Polska logoAluprof S.A. logoOlivia Business Centre logoVantage Development S.A. logoUNIMOR Development S.A. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Wzrosła wartość transakcji inwestycyjnych w regionie CEE

Rondo 1 w Warszawie
Rondo 1 w Warszawie
W pierwszym kwartale br. łączna wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w regionie CEE wyniosła 1,37 mld euro.

W pierwszym kwartale 2014 r. wartość transakcji inwestycyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej wyniosła 1,37 mld euro, czyli o 19 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2013 r., wynika z danych JLL. Największy udział w wolumenie umów kupna/sprzedaży miała Polska (69 proc., czyli ok. 940 mln euro); na kolejnych miejscach znalazły się: Czechy (16 proc.), Słowacja (5 proc.), Węgry (4 proc.) oraz Rumunia (1 proc.). Bułgaria, Chorwacja, Serbia i Słowenia odpowiadały za pozostałe 5 proc. ogólnego wolumenu. Większość z transakcji sfinalizowanych w pierwszych miesiącach 2014 r. zostało zainicjowanych jeszcze pod koniec roku ubiegłego.

 

Po pierwszym kwartale Polska pozostaje wiodącym rynkiem inwestycyjnym w Europie Środkowo – Wschodniej, przed Czechami – podkreśla Troy Javaher, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych w Europie Środkowo – Wschodniej, JLL. Widzimy jednak istotne ożywienie na rynku słowackim, węgierskim i rumuńskim. Naszym zdaniem wzrośnie również aktywność w obszarze transakcji portfelowych. Troy Javaher prognozuje również, że łączna wartość transakcji w regionie CEE pod koniec 2014 r. będzie porównywalna lub wyższa od wyniku zarejestrowanego w zeszłym roku.

 

Największym zainteresowaniem inwestorów w analizowanym okresie cieszył się sektor biurowy, odpowiadający za 56 proc. łącznego wolumenu umów kupna/sprzedaży w Europie Środkowo-Wschodniej. Na segment handlowy, magazynowy i hotelowy przypadło odpowiednio 29, 9 i 6 proc.

 

Jak podaje JLL, w pierwszy kwartale br. największą transakcją wśród wszystkich sektorów rynku nieruchomości komercyjnych była sprzedaż przez BlackRock biurowca Rondo 1 w Warszawie. Za ok. 300 mln euro zakupił go Deutsche Asset & Wealth Management.

 

Wzrost wartości transakcji w Europie Środkowo - Wschodniej o 19 proc. w pierwszym kwartale 2014 r. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku był możliwy dzięki bardzo dobremu otwarciu roku na rynku inwestycyjnym w Polsce – mówi Agata Sekuła, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych w Europie Środkowo – Wschodniej, JLL. Biorąc pod uwagę utrzymujące się zainteresowanie inwestorów zagranicznych oraz transakcje w toku, spodziewamy się, że łączny wolumen transakcji inwestycyjnych we wszystkich segmentach rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce może osiągnąć wynik porównywalny lub nawet lepszy od ubiegłorocznego. Jeśli chodzi o rynek biurowy, oczekujemy, że w 2014 powinno dość jeszcze do kilku przejęć obiektów typu prime w Warszawie i na rynkach regionalnych – dodaje.

 

Stopy kapitalizacji w Polsce w sektorze biurowym w ciągu ostatnich 6 miesięcy uległy niewielkiej kompresji i wahają się w przedziale ok. 6 - 6,25 proc.


0.0
Napisz pierwszy komentarz
mantra