Proton Office

Pracownik poszukiwany!

|
33 proc. pracodawców w Polsce ma problem ze znalezieniem pracownika, na świecie wynik ten wynosi 36 proc. - dowodzi dziewiąta edycja badania ManpowerGroup „Niedobór talentów”. To najwyższy wynik od siedmiu lat.

W Polsce, podobnie jak w całej Europie, zaczyna brakować specjalistów. Najbardziej dotkliwy jest brak wykwalifikowanych pracowników fizycznych i kadry inżynierskiej. Szybkie uzupełnienie tych braków ma kluczowe znaczenie dla inwestycji i przyszłości reindustrializacji w Polsce - potwierdza Prezes PAIiIZ Sławomir Majman.

 

Jak wynika z raportu, największy problem ze znalezieniem pracowników mają firmy działające w Japonii (81 proc.), Peru (67 proc.) i w Indiach (64 proc.). Najrzadziej skarżą się na niego z kolei Irlandczycy, Hiszpanie i Holendrzy. W Polsce odsetek ten wynosi 33 proc., jest zatem nieco niższy od średniej globalnej (36 proc.).

 

Za mało inżynierów i... pracowników fizycznych

 

Na naszym rynku najtrudniej znaleźć wykwalifikowanych pracowników fizycznych, inżynierów, operatorów produkcji, menadżerów ds. sprzedaży, a także kierowców. Zapotrzebowanie rośnie także na pracowników działów IT i przedstawicieli handlowych. Co trzeci pracodawca na świecie i aż co drugi w Polsce uważa, że problem z pozyskaniem utalentowanych pracowników tkwi najczęściej w braku umiejętności technicznych.

 

Skutki

 

Ponad połowa respondentów, zarówno w Polsce, jak i w skali globalnej, twierdzi, że problem ze znalezieniem pracowników wpływa na ograniczenie możliwości świadczenia usług. Niedobór talentów w firmie wiąże się ponadto ze spadkiem konkurencyjności i produktywności (40 proc. na świecie, 24 proc. w Polsce) oraz zwiększoną rotacją pracowników (27 proc. w skali globalnej, 34 proc. w Polsce).

 

Poszukiwanie rozwiązań

 

Niespełna połowa badanych firm w skali globalnej i co trzeci pracodawca w Polsce problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników próbuje rozwiązać poprzez wdrażanie nowych praktyk HR – prowadzi dodatkowe szkolenia, zapewniając przy tym możliwość rozwoju obecnym pracownikom. W Polsce najpopularniejszą strategią jest wdrażanie nowych metod pracy (31 proc.). Niestety, niemal tyle samo respondentów nie decyduje się na wprowadzenie żadnej strategii.

 

Autorzy badania podkreślają, że zmniejszenie problemu niedoboru pracowników bardzo często zależy od sprawnie działającego działu HR z wykwalifikowanymi specjalistami znającymi rynek. Rola działów HR powinna być kluczowa w budowaniu strategii całej organizacji. Tylko długofalowa polityka personalna zagwarantuje dostęp do potrzebnych kwalifikacji na każdym etapie rozwoju firmy - komentuje Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce.

 

Badaniem objęto 37 tysięcy pracowników w 42 krajach. Pełna wersja raportu w PDF znajduje się poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz