Top Woman in Real Estate

Przed nami 8-proc. wzrost rynku budowlanego?

Firmy analityczne prognozują, że w roku 2015 rynek budowlany zanotuje 8 proc. wzrostu. Czy rzeczywiście nadchodzi czas odbicia po kryzysie w latach 2012-2013?

Za poprawę sytuacji w sektorze budowlanym odpowiedzialne będą przede wszystkim rozwijające się inwestycje w sektorze energetycznym i na kolei, a także stabilizacja budownictwa drogowego, choć nie bez znaczenia są w tym wypadku także biurowce i wielofunkcyjne kompleksy biznesowe.

 

Optymistyczne dane

 

Koniec listopada i początek grudnia obfitowały w nadsyłane przez firmy analityczne raporty, dotyczące polskiego budownictwa w trzech pierwszych kwartałach 2014 roku. Przykładowo, według ekspertów firmy AMS – Centrum Badań i Analiz Rynku, największy wpływ na ukształtowanie produkcji budowlano-montażowej miała realizacja obiektów inżynierii lądowej i wodnej – ich produkcja w pierwszych trzech kwartałach roku wyniosła ok. 29,2 mld PLN i była wyższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego o 15,5 proc.

 

W mijającym roku duże znaczenie dla sektora budowlanego miały również budynki niemieszkalne – ich produkcja wyniosła ok. 19,2 proc. i była o 1,9 proc. wyższa niż w okresie od stycznia do września 2013.

 

Budownictwo mieszkaniowe

 

W roku 2014 nieciekawie wyglądała sytuacja na rynku budownictwa mieszkaniowego – produkcja tego typu obiektów była o 1,2 proc. niższa niż w roku poprzednim. Nadzieję na wzrosty w tym sektorze w roku 2015 budzi jednak wysoka liczba rozpoczętych prac budowlanych, a także wydanych pozwoleń na budowę – zgodnie z informacjami podawanymi przez GUS – od stycznia do października 2014 roku wydano ich 133 622, czyli o 14,2 proc. więcej niż przed rokiem.

 

Maciej Krokosiński, ekspert z firmy Deloitte zwracał uwagę, że trudno mówić o znacznej poprawie kondycji całego sektora budowlanego w Polsce, jednak wszystko wskazuje na to, że najprawdopodobniej branża budowlana kryzys ma już za sobą, a prognozy na kolejne lata są dość optymistyczne. Przewiduje się, że bieżący rok zostanie zamknięty na 4-6-proc. wzroście. Z danych Deloitte wynika, że największe znaczenie dla budownictwa w roku 2015 będą miały nabierające rozpędu inwestycje finansowane ze środków unijnych. Przyczynią się one do wzrostu na poziomie 6-8 proc.

 

Rozstrzygnięcia przetargów

 

Podobny wskaźnik – 8 proc. wzrostu w przyszłym roku – prognozują analitycy z firmy badawczej PMR. Ponadto w raporcie „Sektor budowlany w Polsce, II połowa 2014 – prognozy rozwoju na lata 2014-2020”, analitycy przewidują, że przyszły rok przyniesie rozstrzygnięcia wielu przetargów, w tym planowanej na I kwartał decyzji o rozpoczęciu budowy kompleksu petrochemicznego przez grupę Azoty i Lotos, która może zaowocować zleceniami o wartości nawet do ok. 12 mld zł.

 

Planowane inwestycje

 

Poprawa na rynku budowlanym zwiastowana jest również przez planowane inwestycje. Jedną z nich jest budowa wielofunkcyjnego kompleksu South Park, realizowanego przez firmę Hochtief Development. Kompleks zlokalizowany na warszawskim Mokotowie w pobliżu skrzyżowania ulic 1 Sierpnia i Żwirki i Wigury docelowo dostarczy ok 164 000 mkw. powierzchni, rozlokowanych w sześciu 8-piętrowych biurowcach klasy A.

 

Wśród warszawskich inwestycji można wyróżnić również planowany Mokotów City – 9-kondygnacyjny budynek, który na parterze pomieści lokale usługowe, na średnich kondygnacjach – biura, zaś na najwyższych piętrach – mieszkania.

 

W Łodzi planowana jest budowa kompleksu biurowego Airport Business Park, na który złoży się osiem budynków o łącznej powierzchni ok. 40 000 mkw.

 

Patrząc w przyszłość

 

Rok 2015 dla rynku budowlanego zapowiada się optymistycznie. Eksperci przewidują wyjście z kryzysu, w jakim w ostatnich latach zmagała się branża, przy czym bardziej widoczne wzrosty nastąpią prawdopodobnie w latach 2016-2018, gdy rozpędu nabiorą startujące obecnie inwestycje.

 

Wychodząc naprzeciw spodziewanym zmianom, organizatorzy targów Warsaw Build rozpoczęli przygotowania do ich kolejnej edycji – już teraz wiadomo, że odbędą się w dniach 16-18 września 2015 roku w Centrum EXPO XXI w Warszawie.

 

Targi będą dobrą okazją do nawiązania nowych kontaktów biznesowych, a także do aktualizacji specjalistycznej wiedzy. Wydarzenie w Centrum EXPO XXI w Warszawie, już dwukrotnie zgromadziło specjalistów z branży budownictwa, stolarki otworowej i wystroju wnętrz. W 2014 roku do stolicy zawitało 70 wystawców z 12 krajów świata.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz