Top Woman in Real Estate

Dyrektorzy finansowi z optymizmem spoglądają w kolejne miesiące

Grant Thornton – organizacja audytorsko-doradcza oraz Euler Hermes – firma specjalizująca się w ubezpieczeniu należności, opracowały raport, prezentujący ocenę perspektyw polskiej gospodarki przez dyrektorów finansowych.

Raport został przygotowany na podstawie wyników badania przeprowadzonego przez Euler Hermes i Grant Thornton wśród przeszło 150 dyrektorów finansowych polskich firm – uczestników ogólnopolskiego cyklu kongresów Dyrektor Finansowy Roku. Twórcy raportu sprawdzili, w jakich barwach ankietowani widzą perspektywy dla gospodarki oraz jak zamierzają w tych warunkach zarządzać przedsiębiorstwami.

 

Z raportu zatytułowanego Między optymizmem a niedowierzaniem: dyrektorzy finansowi o perspektywach dla polskiej gospodarki wynika, że większość osób zarządzających finansami przedsiębiorstw, optymistycznie spogląda w przyszłość i pozytywnie ocenia perspektywy rozwoju biznesu w najbliższym czasie. Dyrektorzy finansowi deklarują nie tylko zamiar ochrony, ale też chęć rozwoju nadzorowanych biznesów, poprzez skupienie się na finansowaniu rozwoju produktów oraz usług i wchodzeniu na nowe rynki zbytu.

 

Dyrektorzy finansowi, z jednej strony wierzą, że najgorsze za nimi i gospodarka będzie stopniowo wracać do formy i dlatego z entuzjazmem mówią o planach rozwojowych swoich firm oraz zapowiadają zwiększone inwestycje, tworzą miejsca pracy oraz sondują możliwości ekspansji zagranicznej. Z drugiej jednak strony, mają ciągle w pamięci, że rzeczywistość czasem potrafi brutalnie weryfikować tego rodzaju optymizm. Dlatego nadal przywiązują dużą wagę do dyscypliny kosztowej, niechętnie podnoszą wynagrodzenia pracownikom i boją się przeinwestować – komentuje Tomasz Wróblewski, Partner Zarządzający Grant Thornton.

 

52 proc. badanych dyrektorów finansowych twierdzi, że perspektywy gospodarcze dla Polski, są korzystne, a zaledwie 6 proc. obawia się ich pogorszenia. 67 proc. spośród ankietowanych uważa, że w ciągu najbliższego roku wzrosną przychody ich firm na rynku krajowym, a 65 proc. spodziewa się wzrostu eksportu. Planować nowe inwestycje będzie 73 proc. dyrektorów, a 72 proc. badanych zamierza wejść na nowe rynki zbytu. Nadal duża część dyrektorów finansowych nie rezygnuje jednak z działań obronnych i w ciągu kolejnego roku, 70 proc. z nich planuje optymalizację kosztową, a aż 72 proc. zamrażać będzie wynagrodzenia.

 

Polscy dyrektorzy finansowi nadal przywiązują dużą wagę do działań, które zagwarantują ich firmom przetrwanie, ale też duża część ankietowanych poważnie i z odwagą myśli już o rozwijaniu swoich przedsiębiorstw. W tym jednocześnie odpowiedzialnym i perspektywicznym podejściu dyrektorów finansowych upatruję źródeł trwałego wzrostu naszych firm, jak i całej gospodarki w najbliższych latach. Pozytywne wskaźniki obserwujemy na bieżąco także we własnej działalności – udział transakcji eksportowych w obrotach naszych klientów wciąż rośnie – uważa Rafał Hiszpański, Prezes Zarządu Towarzystwa Ubezpieczeń Euler Hermes.

 

Kolejny cykl ogólnopolskich Kongresów Dyrektorów Finansowych rozpocznie się wiosną 2015 roku. Wówczas po raz dziesiąty zostaną wybrani najlepsi dyrektorzy finansowy wśród działających w Polsce firm. Aplikacje konkursowe będzie można składać od marca do połowy maja br.

 

Pełny raport w języku polskim znajduje się poniżej.

Pobierz PDF

0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz