Top Woman in Real Estate

Ile wydamy na Święta Wielkanocne?

Według badań wydatki związane ze Świętami Wielkanocnymi są niższe niż te przy Bożym Narodzeniu, ale za to trzy razy wyższe niż w zwykły weekend. Średnio polska rodzina wyda 363 zł.

Według badania Provident Polska wydatki związane ze Świętami Wielkanocnymi są niższe niż te przy Bożym Narodzeniu, ale za to trzy razy wyższe niż w zwykły weekend. Średnio polska rodzina wyda 363 zł.

 

Zadaliśmy Polakom pytanie, ile zamierzają wydać na święta. Średnio będzie to 363 zł. Kwota ta zmienia się w zależności od tego, ile osób wchodzi w skład gospodarstwa domowego. W przypadku dwuosobowych gospodarstw domowych jest to około 260 zł, w przypadku pięcioosobowych gospodarstw domowych ‒ ponad 400 zł – tłumaczy Przemysław Kasza z działu badań Provident Polska.

 

Z badań wynika, że na święta Wielkiej Nocy wydamy znacznie mniej niż na Boże Narodzenie. W grudniu wydatki polskich gospodarstw domowych były nawet znacznie wyższe i przekraczały 500 zł. Jednak i tak Wielkanoc jest znacznie droższa niż zwykły, nieświąteczny weekend, kiedy wydajemy średnio 117 zł na gospodarstwo domowe.

 

O mniejszej sumie przeznaczonej na wydatki Wielkanocne niż Bożonarodzeniowe decyduje przede wszystkim zwyczaj grudniowego obdarowywania prezentami. Według badań 56 proc. ankietowanych nie zamierza przygotowywać prezentów w okresie Wielkiej Nocy, jedna trzecia Polaków o tym myśli, ale finalnie tylko jedna trzecia jest przekonana, że zrobi to na pewno. Średnio na prezent wielkanocny osoby, które chcą go kupić, wydadzą 127 zł, ale 13 proc. osób zamierza zrobić podarek bezkosztowo.

 

Wielkanocne wydatki nie ulegną w tym roku większej zmianie – 56 proc. Polaków zamierza wydać na nie tyle samo, ile przed rokiem. Pozostali w równej części zamierzają przeznaczyć na organizację świąt więcej lub mniej pieniędzy niż rok temu.

 

Te osoby, które zarabiają najlepiej, wydają najwięcej. Gdy przyjrzymy się bliżej tym wynikom, okazuje się jednak, że największe zaangażowanie można zaobserwować wśród mieszkańców wsi. Oni wydają prawie czterokrotnie więcej niż w przypadku normalnego weekendu, natomiast mieszkańcy miast powyżej 250 tys. mieszkańców wydają tylko 2,5-krotnie więcej – mówi Kasza i dodaje, że w przypadku większych gospodarstw domowych średnie wielkanocne wydatki mogą przekroczyć 400 zł, bo każda dodatkowa osoba w rodzinie oznacza święta droższe o ok. 100 zł.

 

Badania pokazały także dużą rozbieżność pomiędzy rodzinnymi budżetami przeznaczonymi na święta. Jedna trzecia badanych deklaruje, że wyda na święta nawet mniej niż 300 zł. Równocześnie co piąty badany jest gotowy przeznaczyć na ten kwietniowy weekend ponad 500 zł.

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz