Giant

Europa Środkowa atrakcyjna dla inwestorów

W pierwszym kwartale 2015 roku na rynku inwestycji komercyjnych Europy Środkowo-Wschodniej łączna suma transakcji wyniosła 1,43 mld euro. Raporty na ten temat przedstawiły firmy JLL i Cushman & Wakefield.

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej największą sumą komercyjnych transakcji inwestycyjnych mogą pochwalić się Czechy, gdzie ich wartość wyniosła niespełna 800 mln euro. Na drugim miejscu znalazła się Polska z ok. 450 mln euro, a na trzecim Rumunia – ok. 140 mln euro. Łączna suma transakcji w całym regionie wyniosła 1,43 mld euro.

 

Zapowiada się kolejny bardzo dobry rok dla rynku inwestycyjnego w segmencie nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej – mówi Troy Javaher, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL – Z naszych wstępnych szacunków wynika, że na koniec I kw. wartość zrealizowanych transakcji w regionie sięgnęła prawie 1,44 mld euro. Co ciekawe, po I kw. to Czechy są wiodącym rynkiem inwestycyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej, wyprzedzając Polskę. Nasze ostrożne prognozy na cały rok wskazują, że łączna wartość umów kupna/sprzedaży będzie porównywalna lub nawet wyższa niż w mocnym roku 2014.

 

W pierwszym kwartale 2015 r. w regionie Europy Środkowej najwięcej zainwestowano w sektorze nieruchomości handlowych – 762 mln euro, co oznacza wzrost o 66 proc. rok do roku. Natomiast największy wzrost obrotów rok do roku, bo aż o 200 proc., odnotowano w sektorze magazynowym (382 mln euro). Wartość transakcji na rynku nieruchomości biurowych zmniejszyła się o 80 proc. do zaledwie 147 mln euro.

 

Jedną z największych pod względem wartości oraz największą pod względem powierzchni w mkw. transakcji sfinalizowanych w Europie Środkowo-Wschodniej w I kw. jest kupno przez P3 od CA Immobilien Anlagen AG parków logistycznych w Bukareszcie (Rumunia), Błoniu i okolicach Piotrkowa Trybunalskiego (Polska). Transakcja objęła łącznie 467 000 mkw. powierzchni i 165 ha gruntów inwestycyjnych. W Polsce zaś największą transakcją pojedynczej nieruchomości był zakup łódzkiego kompleksu Green Horizon przez fundusz zarządzany przez Griffin Real Estate za ok. 65 mln euro.

 

W Europie wyraźnym trendem jest odpływ kapitału z Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec w kierunku Europy Środkowej. Mają w tym udział zarówno czynniki odpychające takie jak bardzo wysokie ceny, ograniczona podaż atrakcyjnych aktywów i niekiedy niewielka aktywność najemców, jak i czynniki przyciągające, w tym wyjątkowo wysoki wzrost PKB i wydatków konsumpcyjnych, rekordowe wolumeny transakcji najmu oraz możliwości nabycia najlepszych w swojej klasie aktywów za niższą cenę w porównaniu z Europą Zachodnią. Istotnym nowym elementem kształtującym popyt najemców jest także fakt, że Europa Środkowa staje się centrum firm technologicznych.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz