Dom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoAgrobex Sp. z o.o. logoPodium Investment logoArchicom logoUNIMOR Development S.A. logoTorus logoNowy Styl Group logoFYI Commercial Consulting logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoBusiness House logoTétris Poland logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoINTERBIURO logoVastint Poland Sp. z o.o. logoCity Space logoARTSERVIS sp. z o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logoDEVCO Sp. z.o.o. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoVantage Development S.A. logoINTER-BUD logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoSpectra Development logoHAVRE Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoKontor logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Europa Środkowa atrakcyjna dla inwestorów

W pierwszym kwartale 2015 roku na rynku inwestycji komercyjnych Europy Środkowo-Wschodniej łączna suma transakcji wyniosła 1,43 mld euro. Raporty na ten temat przedstawiły firmy JLL i Cushman & Wakefield.

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej największą sumą komercyjnych transakcji inwestycyjnych mogą pochwalić się Czechy, gdzie ich wartość wyniosła niespełna 800 mln euro. Na drugim miejscu znalazła się Polska z ok. 450 mln euro, a na trzecim Rumunia – ok. 140 mln euro. Łączna suma transakcji w całym regionie wyniosła 1,43 mld euro.

 

Zapowiada się kolejny bardzo dobry rok dla rynku inwestycyjnego w segmencie nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej – mówi Troy Javaher, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL – Z naszych wstępnych szacunków wynika, że na koniec I kw. wartość zrealizowanych transakcji w regionie sięgnęła prawie 1,44 mld euro. Co ciekawe, po I kw. to Czechy są wiodącym rynkiem inwestycyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej, wyprzedzając Polskę. Nasze ostrożne prognozy na cały rok wskazują, że łączna wartość umów kupna/sprzedaży będzie porównywalna lub nawet wyższa niż w mocnym roku 2014.

 

W pierwszym kwartale 2015 r. w regionie Europy Środkowej najwięcej zainwestowano w sektorze nieruchomości handlowych – 762 mln euro, co oznacza wzrost o 66 proc. rok do roku. Natomiast największy wzrost obrotów rok do roku, bo aż o 200 proc., odnotowano w sektorze magazynowym (382 mln euro). Wartość transakcji na rynku nieruchomości biurowych zmniejszyła się o 80 proc. do zaledwie 147 mln euro.

 

Jedną z największych pod względem wartości oraz największą pod względem powierzchni w mkw. transakcji sfinalizowanych w Europie Środkowo-Wschodniej w I kw. jest kupno przez P3 od CA Immobilien Anlagen AG parków logistycznych w Bukareszcie (Rumunia), Błoniu i okolicach Piotrkowa Trybunalskiego (Polska). Transakcja objęła łącznie 467 000 mkw. powierzchni i 165 ha gruntów inwestycyjnych. W Polsce zaś największą transakcją pojedynczej nieruchomości był zakup łódzkiego kompleksu Green Horizon przez fundusz zarządzany przez Griffin Real Estate za ok. 65 mln euro.

 

W Europie wyraźnym trendem jest odpływ kapitału z Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec w kierunku Europy Środkowej. Mają w tym udział zarówno czynniki odpychające takie jak bardzo wysokie ceny, ograniczona podaż atrakcyjnych aktywów i niekiedy niewielka aktywność najemców, jak i czynniki przyciągające, w tym wyjątkowo wysoki wzrost PKB i wydatków konsumpcyjnych, rekordowe wolumeny transakcji najmu oraz możliwości nabycia najlepszych w swojej klasie aktywów za niższą cenę w porównaniu z Europą Zachodnią. Istotnym nowym elementem kształtującym popyt najemców jest także fakt, że Europa Środkowa staje się centrum firm technologicznych.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz
mantra