Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoCity Space logoPodium Investment logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoKontor logoVantage Development S.A. logoArchicom logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoSpectra Development logoPorto Office A Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoINTER-BUD logoTorus logoHAVRE Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoBusiness House logoVastint Poland Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logoFYI Commercial Consulting logoAluprof S.A. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoINTERBIURO logoNowy Styl Group logoTétris Poland logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Rynek transakcji inwestycyjnych okiem Colliers

Rynkowi transakcji inwestycyjnych w CEE z pewnością nie grozi stagnacja. Okres intensywnego rozwoju przeżywa w szczególności branża biur. Sytuacji przyjrzeli się eksperci Colliers i Skanska – lidera, do którego trafia 10 proc. wartości w biurowce.

Budynki biurowe należą do aktywów najczęściej wybieranych przez inwestorów w Europie Środkowo-Wschodniej. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez firmę Colliers International, stanowią one 38 proc. wszystkich transakcji w 2014 roku, wynosząc ok. 3,1 mld euro (z pominięciem Rosji).

 

Silny wzrost gospodarczy, a także pozytywna perspektywa rozwoju firm wybierających CEE jako centrum rozwoju globalnych usług offshoringu i outsourcingu, nadal będą zwiększać popyt na biura. Dodatkowo, korzystny poziom cen w porównaniu do innych lokalizacji europejskich będzie prawdopodobnie motorem dalszego wzrostu apetytu na wysokiej jakości aktywa biurowe w 2015 roku oraz w latach kolejnych – komentuje Damian Harrington, dyrektor regionalny działu badań w Colliers International na Europę Wschodnią.

 

Liderem rynku w Europie Środkowo-Wschodniej jest Skanska Commercial Development Europe (CDE), odpowiedzialna za realizację nowoczesnych biurowców. W ubiegłym roku firma oddała do użytkowania dziewięć budynków, dzięki czemu zawierane przez nią transakcje w CEE stanowiły ponad 50 proc. tego typu transakcji Skanska na globalnym rynku. Wśród sprzedanych obiektów znajdują się biurowce: po jednym w Bukareszcie i Budapeszcie, dwa w Pradze oraz pięć w Polsce – w Krakowie, Wrocławiu i Łodzi.

 

W 2014 roku inwestorzy kupili od nas budynki o łącznej wartości ponad 330 mln euro. To bardzo dobry wynik, stanowiący ponad 10% udziału w całym rynku transakcji w obszarze biurowym CEE. W 2015 roku portfolio sprzedażowe spółki powiększy się o siedem kolejnych budynków – w Pradze, Bukareszcie, Krakowie, Poznaniu i Katowicach. Przygotowaliśmy także ofertę portfelową czterech polskich inwestycji o łącznej powierzchni przekraczającej 63 tys. mkw. – mówi Adrian Karczewicz, dyrektor ds. transakcji w Skanska CDE.

 

Zainteresowanie zagranicznych inwestorów Europą Środkowo-Wschodnią stale rośnie. JLL podaje, że wartość transakcji sektora nieruchomości komercyjnych w 2014 roku w regionie osiągnęła około 7,8 mld euro, czyli o 25 proc więcej rok do roku.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra