Proton Office

Wola znów cieszy biznesmenów (i deweloperów)

|
Panorama Woli z wizualizacją Q22, wiz. Echo Investment
Q22, wiz. Echo Investment
W ostatnich latach inwestorzy przenosili się na Mokotów. Teraz do łask znów wraca śródmieście, w tym Wola, wiosną wzbogacona o II linię metra.

Z punktu widzenia deweloperów, ośrodków biznesowych i potencjalnych najemców Wola ma wiele walorów, a możliwość ich dalszego rozwoju inwestorzy dostrzegli już kilka lat temu. Wśród atutów Woli jako pierwsze przychodzą na myśl przede wszystkim bliskość centrum, rozbudowana komunikacja i niezagospodarowana dotąd przestrzeń. Dane przedstawione w magazynie "E-biurowce.pl. Polski Rynek Biurowy 2014" pokazują, że szczególną popularnością na Woli cieszą się działki zlokalizowane nieopodal ronda OZN i ronda Daszyńskie­go — przy ul. Kasprzaka, Grzybowskiej, Towarowej czy al. Jana Pawła II. Do inwestowania w tym miejscu zachęca z pewnością wybudowana II linia metra, łącząca Wolę praktycznie z każdą czę­ścią Warszawy, a dzięki temu podnosząca w dużym stopniu atrak­cyjność inwestycyjną tej części miasta.

 

Rok 2014 na stołecznej Woli rozpoczął się oddaniem do użyt­kowania obiektu Atrium 1, zrealizowanego przez firmę Skanska Property Poland, a następnie sprzedanego funduszowi Deka Immobilien. Biurowiec znajduje się przy rondzie ONZ i oferuje łącznie 18 000 mkw. powierzchni biurowej i handlowej, certy­fikowanej w systemie LEED na poziomie Platinum, wynajmo­wanej m.in. przez Bank Zachodni WBK, Pramerica i Skanska. W maju 2014 r. rozpoczęła się budowa kolejnego budynku na­leżącego do kompleksu Atrium, w którym na 15 kondygnacjach znajdzie się ponad 20 000 mkw. powierzchni najmu. Atrium 2 zostanie ukończone na przełomie I i II kwartału 2016 r.

 

Od 2013 do początku 2015 r. w budowie pozostawał kompleks Ka­rolkowa Business Park, oferujący 15 000 mkw. powierzchni biu­rowej klasy A na 12 kondygnacjach. W obiekcie powstało ponadto 3000 mkw. strefy handlowo-usługowej, znajdującej się w przyziemiu z odremontowaną, historyczną fasadą, nad którą mieści się 2500 mkw. zielonych tarasów. Inwestycja stanowi część większego centrum biz­nesowego powstającego na Woli i została poddana certyfikacji w sys­temie BREEAM. Właścicielem Karolkowa Business Park jest Grupa ASBUD, zaś wśród najemców kompleksu znalazła się m.in. Agencja Rynku Rolnego, która wynajęła prawie 10 000 mkw.

 

W bezpośrednim sąsiedztwie II linii metra (stacji Rondo Daszyńskiego) firma Ghelamco kontynuuje budowę komplek­su Warsaw Spire, składającego się z 220-metrowego wieżowca (budynek A) oraz z dwóch 55-metrowych obiektów sąsiadujących. Gmach B (Twarda 2) został już oddany do użytku, ukończenie budynku C planowane jest na III kwartał 2015 r., zaś wieża będzie gotowa na początku 2016 r. Łącznie obiekty certyfikowane w systemie BREEAM na poziomie Excellent dostarczą ok. 100 000 mkw. powierzchni biurowej oraz parking dla 1300 aut.

 

Przy skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i ul. Grzybowskiej, w miejscu rozebranego hotelu Mercure powstaje 155-metrowy wieżowiec Q22, w którym znajdzie się ponad 50 000 mkw. powierzchni biurowej. Projekt inwestycji przygotowali architekci z pracowni Kuryłowicz & Associates we współpracy z Buro Happold Polska. W 2014 r. obiekt otrzymał certyfikat tymczasowy BREEAM Interim Excellent z wynikiem 79,1 proc., który uplasował go na pierwszym miejscu w grupie dziesięciu polskich biurowców posiadających to wyróżnienie. Tak wysoka ocena Q22 to dla nas powód do wielkiej radości i jednocześnie potwierdzenie najwyższej klasy tej inwestycji biurowej. Certyfikaty BREEAM na poziomie Excellent posiada w Polsce zaledwie kilka budynków, dlatego cieszę się, że biurowiec Q22 znalazł się w tym prestiżowym gronie na najwyższej pozycji — komentuje Igor Grabiwoda, dyrektor Zespołu Architektów Działu Biur i Hoteli Echo Investment. Zakończenie realizacji inwestycji, której wartość wynosi 500 mln zł, zaplanowano na I kwartał 2016 r.

 

Na warszawskiej Woli inwestycję biurową przygotowuje Grupa Wa­ryński. Realizowany przez nią projekt EQlibrium powstanie u zbiegu ulic Jana Kazimierza i Ordona. W inwestycji znajdzie się ok. 10 500 mkw. powierzchni użytkowej w standardzie klasy A oraz 113 miejsc postojo­wych na dwupoziomowym parkingu podziemnym. Kompleks zapro­jektowany przez pracownię S.A.M.I. Architekci Mariusz Lewandowski i Wspólnicy Sp. z o.o. będzie składał się z dwóch połączonych brył: 11- i 6-kondygnacyjnej i zostanie wyposażony w nowoczesne rozwią­zania techniczne, umożliwiające uzyskanie certyfikatu BREEAM z oce­ną Very Good. Wola to dzielnica, które w ostatnich latach przeszła zna­czące zmiany. Dzisiaj jest postrzegana głównie przez młodych ludzi, jako atrakcyjne miejsce do zamieszkania np.z rodziną.Jesteśmy przekonani, że atuty Woli, takie jak bardzo dobra i dogodna infrastruktura komuni­kacyjna oraz szybki dojazd do obwodnicy czy autostrady będą również coraz częściej dostrzegane przez biznes — ko­mentuje Jarosław Jankowski, prezes zarządu Grupy Waryński.

 

Na Woli powstaje również Mennica Legacy Tower, wspólna in­westycja Golub GetHouse oraz Mennicy Polskiej SA. Kompleks bę­dzie składał się dwóch budynków: 130-metrowej wieży oraz 36-me­trowego obiektu towarzyszącego. Pierwszy z nich zaoferuje 49 600 mkw. powierzchni zlokalizowanej na 32 kondygnacjach, zaś sąsiedni, 9-piętrowy zapewni 14 200 mkw. W przestrzeni pomiędzy budynkami znajdować się będzie ogólnodostępny plac z elementami małej architektury. Kompleks będzie posiadał 4-poziomowy, podziemny parking na 620 samochodów oraz 300 miejsc dla rowerów. Inwestycja powstanie u zbiegu ulic Prostej i Żelaznej w miejscu dawnej siedziby Mennicy Polskiej. Twórcą projektu architektonicznego wieżowca jest pracow­nia Goettsh Partners z siedzibą w Chicago. Mennica Legacy Tower to inwestycja oparta na partnerstwie, tradycji, wieloletnim doświad­czeniu i szacunku dla kolejnych pokoleń użytkowników. Uosabiają ją stojący za nią ludzie — doświadczeni przedsiębiorcy, deweloperzy i architekci. Razem tworzymy skuteczny zespół o wspólnej wizji, aby zbudować nowoczesny, architektonicznie piękny budynek o najwyższej jakości i funkcjonalności dla najemców — komentuje Czarek Jarząbek, współwłaściciel i prezes zarządu Golub GetHouse. W III kwartale 2015 r. planowane jest wyłonienie generalnego wykonawcy, budowa rozpocznie się na przełomie 2015 i 2016 r., zaś jej zakończenie zapla­nowano na rok 2018.

 

Działkę na styku Śródmieścia, Żoliborza i Woli zajmie 120-metrowy biu­rowiec B4 Design & Office, w którym znajdzie się ok. 28 000 mkw. powierzchni biurowej oraz 4-kondygnacyjny parking podziemny. Obiekt zaprojektowany przez pracownię JSK Architekci będzie wy­różniał się smukłym, przeszklonym gmachem z podwójną struk­turą fasady, umożliwiającą otwieranie okien, a także 5-piętrowym skrzydłem w głębi działki wyłożonym cegłami. Deweloper, firma Green Property Group zaplanowała także zagospodarowanie tere­nu wokół inwestycji, w tym przestrzeni ul. Młocińskiej. Budowa wieżowca powinna ruszyć w 2015 r.

 

Zdaniem przedstawicieli agencji Nuvalu, której siedziba mieści się w biurowcu Crown Point, Wola dojrzewa do miana nowego City stolicy. Zakup położonych przy Rondzie Daszyńskiego biurowców Crown Point i Crown Tower przez IMMOFINANZ Group miało pionierski charakter. Dziś plan zagospodarowania okolic ronda przewiduje przyrost 1 mln mkw. powierzchni biurowej w ciągu najbliższych kilku lat – komentuje Robert Pastuszka  z Nuvalu Polska, wyłącznego agenta biurowców Crown Point i Crown Tower.


0.0
Napisz pierwszy komentarz