Proton Office

W Łodzi drzemie potencjał

|
Centrum biznesowe Kopcińskiego w Łodzi, wiz. HAMMERMED
Symetris Business Park, wiz. Echo Investment
W I kwartale w Łodzi oddano niemal 30 tys. mkw. powierzchni biurowej i utworzono ponad 2 tys. nowych miejsc pracy. Potencjał miasta nadal jest ogromny.

Biznesowemu potencjałowi Łodzi sprzyja niewielka odległości od Warszawy, duża liczba wykwalifikowa­nych pracowników, możliwość lokowania kapitału na terenie Spe­cjalnej Strefy Ekonomicznej, a także prowadzone przez władze samorządowe oraz centralne inwestycje infrastrukturalne. W Łódzkiem krzyżują się najważniejsze polskie drogi, łączące bałtyckie porty, stolicę oraz zachodnią granicę, a budowane autostrady dotrą do granicy wschodniej oraz na południe. Łódź staje się zatem dobrą lokalizacją dla inwestycji magazynowych, logistycznych, produkcyjnych, a także biurowych.

 

I kwartał tego roku był zadziwiająco dobry – uważa Marek Cieślak, wiceprezydent Łodzi. – Inwestorzy deklarują, że utworzyli ponad 2 tys. miejsc pracy, szczególnie w centrach usług. To jest to, co wspieramy od lat, ale faktycznie rozwój nastąpił w ostatnich 2-3 latach. Nigdy wcześniej nie było takiego tempa. Wracają deweloperzy i projekty, które były zamrożone.

 

Dane ABSL pokazują, że od 2012 do 2014 r. zatrudnienie w sektorze usług wspólnych w Łodzi wzrosło o 57 proc. Władze miasta oceniają, że wzrost tego sektora nadal będzie postępował, co zwiastują realizowane przez deweloperów obiekty. Z najnowszego raportu E-biurowce.pl. Polski rynek biurowy 2014, podsumowującego rynek biurowy w Polsce w minionym roku wynika, że pod względem zasobów powierzchni biurowych, Łódź jest szóstym co do wielkości miastem Polski z podażą wynoszącą ok. 325 000 mkw. oraz stosunkowo niskimi stawkami za wynajem nowocze­snych biur, nieprzekraczającymi 13,5 euro/mkw./m-c. W 2014 r. do użytkowania oddano tu ok. 30 000 mkw. po­wierzchni biurowej.

 

W ukończonym w minionym roku biurowcu Ericpol znajduje się 12 000 mkw. powierzchni biurowej, zrealizowanej przez koncern na własne potrzeby. Kolejne 14 000 mkw. mieści się w oddanym do użytkowania budynku C Centrum Biznesowego Synergia. Obiekt należący do Centrum Biznesowo-Logistycznego Inter-Mar posiada 5 kon­dygnacji naziemnych i 273 naziemne miejsca parkingowe.

 

Obecnie inwestycję biurową w Łodzi realizuje firma Echo Inve­stment. Kompleks Symetris Business Park będzie powstawał w dwóch etapach. Bu­dowa pierwszego rozpoczęła się na początku II kwartału 2015 r., a zakończy się w maju 2016. W inwestycji znajdzie się łącznie 19 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Kompleks mieści się przy al. Piłsud­skiego 86, w największej dzielnicy Łodzi — Widzewie, w sąsiedz­twie centrum miasta i blisko Portu Lotniczego im. Władysława Reymonta.

 

Własną inwestycję w Łodzi przy ul. Jaracza zaplanowała także firma Comarch, która zamierza wybudować nowy budynek biu­rowy, a także przebudować i zaadaptować do potrzeb biurowych zabytkowy budynek pofabryczny. Inwestycja zostanie podzielona na dwie części: niższą, 3-kondygnacyjną, przeznaczoną na funkcje konferencyjne oraz wysoką, 9-kondygnacyjną z biurami. Zreali­zowany budynek będzie powiadał ponad 7616 mkw. powierzchni użytkowej. Zgodnie z zaplanowanym przez Comarch harmono­gramem, budowa powinna rozpocząć się w kwietniu 2015 r. i po­trwać do października 2016 r.

 

W 2014 r. Łódź wyróżniała się znacznie wyższą niż w ostatnich latach aktywnością najemców. Dzięki nim mia­sto cechuje się systematycznie malejącym wskaźnikiem pusto­stanów, który na koniec 2014 r. wyniósł ok. 12 proc. Wśród no­wych rezydentów łódzkich biur warto wymienić koncern Airbus Helicopters, który w Forum 76 Business Centre otworzył biuro projektowe, a także firmę logistyczną UPS. Jej władze zdecy­dowały o utworzenie centrum obsługi procesów biznesowych w kompleksie University Business Park. Inwestycje firm zagra­nicznych są najlepszą rekomendacją dla Łodzi, jako idealnego miejsca do rozwoju biznesu — komentuje Prezydent Łodzi, Han­na Zdanowska.

 

Liczba miejsc pracy w biurach i centrach usługowych będzie rosła. Parę dużych inwestycji i projektów logistycznych jest pod Łodzią. Patrząc z punktu widzenia aglomeracyjnego, to jest bardzo istotne, bo logistyka będzie się rozwijać na obrzeżach Łodzi. Największe centrum, UPS, które otworzyło się niedawno, stworzyło kilkadziesiąt nowych miejsc pracy. Zatrudnia także przemysł farmaceutyczny, np. duża fabryka Sandozu. Zatem perspektywy są bardzo optymistycznie – podkreśla Marek Cieślak, wiceprezydent Łodzi.


0.0
Napisz pierwszy komentarz