FYI Commercial Consulting logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoUNIMOR Development S.A. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoHAVRE Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoVantage Development S.A. logoTétris Poland logoBusiness House logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoINTER-BUD logoArchicom logoSpectra Development logoKontor logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoINTERBIURO logoNowy Styl Group logoPodium Investment logoForbo Flooring Systems Polska logoPorto Office A Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoCity Space logoVastint Poland Sp. z o.o. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoCOTEX Office Centre logoTorus logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoAgrobex Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

BPO/SSC wynajmuje w Polsce 1,5 mln mkw. biur

We wrocławskim biurowcu West Gate Nokia Networks w 2014 r. wynajęła 14 000 mkw. powierzchni biurowej
Q22 w Warszawie - w 2014 r. firma Deloitte wynajęła tu 11 000 mkw. powierzchni biurowej
Branża usług dla biznesu zajmuje coraz więcej powierzchni biurowej i jest motorem powstawania kolejnych inwestycji. Sektor BPO/SSC w całej Polsce zajmuje dziś ok. 1,5 mln mkw. powierzchni biurowej.

Sektor nowoczesnych usług dla biznesu coraz prężniej rozwija się w Polsce. Pełniąc funkcję miastotwórczą, przyczynia się do rozwoju infrastruktury, stymuluje wzrost gospodarczy, a przede wszystkim napędza rozwój rynku biurowego. Dzięki branży BPO inwestorzy z powodzeniem realizują i komercjalizują nowoczesne biurowce zarówno w Warszawie, jak i w miastach regionalnych.

 

Centra usług biznesowych są od kilku lat głównym motorem rozwoju rynków biurowych poza Warszawą, a umowy zawierane przez sektor cechuje zwykle duży wolumen obieranej powierzchni. W efekcie dynamicznego rozwoju struktur, firmy BPO/SSC zajmują dziś ok. 1,5 miliona mkw. biur. Udział sektora w zajętej powierzchni w Krakowie to aż 56 proc., w Łodzi 49 proc., a we Wrocławiu – 43 proc. Dla porównania, w Warszawie – dużo bardziej zdywersyfikowanej pod względem branż najemców – jest to 7 proc. – wyjaśnia Mateusz Polkowski, Dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa w JLL.

 

Raport ABSL pokazuje, że w 2014 r. firmy outsourcingowe zajęły 65 proc. powierzchni biurowej poza Warszawą. Zdaniem Skanska Propoperty Poland, firmy świadczące usługi dla biznesu wynajmują 70 proc. biur zrealizowanych przez nią w ostatnich trzech latach.

 

Przez ostatnie 3,5 roku całkowity wolumen powierzchni biurowej w Polsce wynajętej przez firmy z branży wzrósł o 500 tys. mkw. Skanska Property Poland miała w tym rozwoju aż 35-proc. udział, podpisując umowy na niemal 200 000 mkw. Tylko w pierwszym kwartale 2015 roku prawie 88 proc. wynajętej przez nas powierzchni trafiło do firm outsourcingowych. Sektor usług dla biznesu to niezwykle wymagająca branża. Elastyczne dopasowanie oferty deweloperskiej do jego potrzeb staje się jednym z podstawowych czynników zapewniających sukces na rynku biurowym w Polsce – komentuje Arkadiusz Rudzki, dyrektor ds. wynajmu i zarządzania wartością budynków w Skanska Property Poland.

 

Na wysokim poziomie utrzymuje się aktywność firmy z sektora BPO/SSC we Wrocławiu, Łodzi, Katowicach i Krakowie. W 2014 roku największe umowy najmu podpisały takie firmy z sektora BPO/SSC, jak Infosys (21 000 mkw., Green Horizon w Łodzi), HP GBC (16 400 mkw., Dominikański we Wrocławiu), Nokia Networks (14 000 mkw., West Gate we Wrocławiu), Capgemini (5600 mkw. w Silesia Business Park B w Katowicach).

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz
mantra