Giant

Ile zapłacimy za luksusowe biuro w Londynie?

Londyn pozostaje najdroższą lokalizacją biurową na świecie. Doganiają go rynki azjatyckie. Warszawa tanieje i spada w rankingu CBRE o 25 miejsc rok do roku.

Globalny Dział Doradztwa i Badań Rynku firmy CBRE opublikował raport Prime Office Occupancy Costs, w którym przedstawia koszty najmu w najlepszych biurowcach w 127 miastach na całym świecie w marcu 2015 r. Najdroższą lokalizacją biurową świata po raz kolejny okazała się dzielnica West End w Londynie. W znajdujących się tam biurowcach średnie koszty najmu wynoszą ok. 223 EUR/mkw./m-c. Na drugim miejscu uplasowało się centrum Hong Kongu ze stawkami rzędu 212 EUR/mkw./m-c, a na trzecim – ulica Finansowa w Pekinie, gdzie najemcy muszą liczyć się z czynszami wysokości 163 EUR/mkw./m-c. W Pekinie znajduje się również czwarta najdroższa lokalizacja biurowa – Centralny Obszar Biznesu z czynszami o wartości 131 EUR/mkw./m-c.

 

Z badania CBRE wynika, że wszystkie koszty najmu ponoszone przez przedsiębiorców w Warszawie wynoszą ok. 34 EUR/mkw./m-c, co pozwoliło polskiej stolicy zając 85 pozycję. W stosunku do raportu z trzeciego kwartału 2014 r. oznacza to spadek o 14 miejsc oraz o 25 miejsc w porównaniu rok do roku. Warszawa jest siódma wśród metropolii, w których koszty najmu spadły najbardziej.

 

Ranking CBRE uwzględnia wszystkie koszty, jakie muszą ponieść najemcy wynajmując biuro w najlepszych budynkach w Warszawie. Ponieważ w chwili obecnej najwięcej budynków budowanych jest w centrum, jesteśmy świadkami dosyć istotnego obniżania się czynszów w kluczowych lokalizacjach. Przewidujemy, że spadki będą odnotowywane co najmniej do końca 2016r. – pierwszej połowy 2017r, kiedy największe nowe budynki takie jak Q22 czy Warsaw Spire zostaną wynajęte. W następnych latach możemy spodziewać się stopniowej stabilizacji – uważa Joanna Mroczek, Dyrektor Działu Badań Rynkowych i Marketingu w CBRE.

 

Od kilku lat mamy rynek najemców, którzy korzystają z niezwykle szerokiej oferty na rynku. Coraz więcej firm stać na lokalizację bliżej centrum w coraz lepszych budynkach. Z drugiej strony nowe projekty są coraz bardziej zaawansowane zarówno pod względem technicznym jaki i wizualnym, a starsze budynki muszą poprawiać swój standard, żeby sprostać konkurencji. W ten sposób rynek wymusza coraz wyższy poziom oferty, na czym korzystają nie tylko najemcy ale również wszyscy mieszkańcy stolicy. Obniżające się czynsze nie oznaczają w tym przypadku stagnacji, a wręcz przeciwnie, wzmożoną aktywność firm poszukujących nowej siedziby – dodaje Łukasz Kałędkiewicz, Senior Director Działu Powierzchni Biurowych w CBRE.

 

CBRE zbadało koszty najmu w najlepszych lokalizacjach biurowych w 127 miastach na całym świecie. W pierwszej 50-tce  znalazło się 19 rynków z regionu EMEA, 20 z Azji i Pacyfiku oraz 11 z obu Ameryk.

 

Najdroższe lokalizacje biurowe na świecie (w EUR/mkw./m-c):

Lokalizacja Cena
Londyn (West End), Wielka Brytania 223
Hong Kong (Centrum), Hong Kong 212
Pekin (Ulica Finansowa), Chiny 163
Pekin (Centrum), Chiny 157
New Delhi (Connaught Place - Centrum), Indie 131
Hong Kong (West Kowloon), Hong Kong 125
Tokio (Marunouchi Otemachi), Japonia 120
Londyn (City), Wielka Brytania 119
Moskwa, Rosja 107
Nowy Jork (Midtown Manhattan), USA 106

 

Lokalizacje o największym wzrośnie kosztów najmu

Lokalizacja Wzrost
Dublin, Irlandia 26,1%
Seattle (Śródmieście), USA 22,2%
Panama City, Panama 17,6%
Belfast, Wielka Brytania 13,3%
Helsinki, Finlandia 12,1%

 

Lokalizacje o największym spadku kosztów najmu

Lokalizacja Spadek
Moskwa, Rosja -22,4%
Buenos Aires, Argentyna -10,8%
Monterrey, Meksyk -6,7%
Hong Kong (West Kowloon), Hong Kong -6,6%
Calgary (Śródmieście), Kanada -4,9%
Perth, Australia -4.7%
Warszawa, Polska -4,7%

 

Roczne zmiany procentowe kosztów najmu oparte są na lokalnych walutach, dzięki czemu nie miały na nie wpływu zmiany wartości walut. Stawki całkowitych kosztów najmu zostały przekalkulowane na EUR/mkw./rok.

 

Pełen raport w języku angielskim dostępny jest poniżej.

 

Pobierz PDF

0.0
Tagi: CBRE
Napisz pierwszy komentarz