Proton Office

Katowice sprzyjają usługom IT

Panorama Katowic, wiz. LC Corp
Panorama Katowic, wiz. LC Corp
Zdaniem PAIiIZ coraz więcej firm świadczących usługi z zakresu IT decyduje się ulokować siedzibę w Katowicach. Śląska stolica wyrosła na drugi po Warszawie największy ośrodek nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce.

Dane przedstawione przez PAIiIZ i Hays Poland pokazują, że w 23 polskich miastach obecnie funkcjonuje niemal 600 firm z sektora usług dla biznesu (BSS). Przedsiębiorstwa te łącznie zatrudniają ponad 150 tys. osób. Jednym z ośrodków skupiających BSS jest Aglomeracja Śląska, która wyrosła na krajowego wicelidera tego sektora w Polsce. Dyskutowano o niej podczas kolejnego spotkania z cyklu „Poranna kawa z BSS” zorganizowanego przez PAIiIZ, HAYS Poland oraz urząd miasta Katowic.

 

Pod względem liczby centrów nowoczesnych usług dla biznesu Katowice szybko doganiają stolicę, gdzie takich ośrodków jest najwięcej. Aglomeracja Śląska z 83 firmami jest na podium zaraz za Warszawą, w której działają 133 centra BSS – powiedziała podczas konferencji Iwona Chojnowska-Haponik, dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych PAIiIZ.

 

Aglomeracja stała się szczególnie atrakcyjnym miejscem dla rozwoju firm IT. Katowice znalazły już swoją specjalizację – potwierdził podczas wydarzenia Marcin Nowak, dyrektor zarządzający Infrastructure Services EE, Capgemini Polska, jednego z największych inwestorów na Górnym Śląsku.

 

Około 47 proc. wszystkich prowadzonych z Katowic procesów biznesowych stanowi tworzenie oprogramowania, a niemal 40 proc. osób pracuje w polskich centrach IT. Obecnie w Aglomeracji Śląskiej funkcjonują 33 centra usług ICT, w których zatrudnienie znalazło ponad 4 tys. specjalistów. Ekspert PAIiIZ, Rafał Szajewski uważa, że dużym atutem Katowic jest ich jeszcze nienasycony rynek, stąd intensywny wzrost popularności tego segmentu wśród inwestorów.

 

Najppopularniejsze procesy sektora BSS obsługiwane w Katowicach, źródło: paiz.gov.pl

 

W ostatnich miesiącach powierzchnię biurową w Katowicach wynajęło kilkanaście firm, świadczących usługi w obszarze IT. Spośród zawartych transakcji warto wymienić m.in. wynajem 410 mkw. w biurowcu Altus przez firmę informatyczną itWORKS SA i wynajem 2300 mkw. przez TPG Katowice w GPP Business Park. Ponadto międzynarodowa firma Mentor Graphics specjalizująca się w produkcji oprogramowania do projektowania i produkcji sprzętu elektronicznego zajęła ponad 4500 mkw. w inwestycji Silesia Star, a Capgemini Polska przeniosła siedzibę do kompleksu Silesia Business Center.

 


3.0
Napisz pierwszy komentarz