Top Woman in Real Estate

Polski rynek biurowy kwitnie

Biurowiec Postępu 14, wiz. HB Reavis
Spektrum Tower, wiz. Europa Capital
I półrocze 2015 r. to okres podsumowań na polskim rynku biurowym. W całym kraju obecnie powstaje ponad 1 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.

Z raportu międzynarodowej firmy doradczej JLL wynika, iż na rodzimym rynku powstaje obecnie ok. 1,4 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, o 200 000 mkw. mniej niż podaje inny raport, przygotowany przez firmę Colliers International. Obie firmy są zgodne, iż I połowa 2015 roku to okres rozwoju polskiego rynku biurowego.

 

I półrocze to był intensywny czas na rynku biurowym w Polsce. Do końca czerwca popyt brutto w całym kraju sięgnął 690 000 mkw., a główne rynki poza Warszawą odnotowały rekord zapotrzebowania na biura – 298 650 mkw. w I połowie roku. Również Warszawa rejestruje duże zainteresowanie najemców, a II kw. okazał się rekordowym pod względem popytu w stolicy. Deweloperzy także nie tracili tempa. W I półroczu rynek wzbogacił się o ok. 345 000 nowej podaży, z czego na Warszawę przypadło prawie 147 000 mkw., na Poznań – 50 700 mkw., a na Wrocław – 43 900 mkw. Obecnie, w całej Polsce powstaje ok. 1,4 mln mkw. biur – informuje Tomasz Czuba, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych w JLL.

 

Popyt

 

Według raportu przygotowanego przez firmę JLL w I połowie br. na warszawskim rynku biurowym podpisano umowy najmu na 390 200 mkw., przy czym aż 221 100 mkw. przypadło na rekordowy II kwartał.

 

Co ciekawe, wolumen wynajętej powierzchni w II kw. w dzielnicy Obrzeża Centrum zrównał się z tym z Mokotowa - do tej pory najchętniej wybieranego przez najemców. Na dzielnice centralne przypadło 36 proc. popytu, co potwierdza chwilowe przesunięcie środka ciężkości w stronę Obrzeży Centrum, a w szczególności okolic Ronda Daszyńskiego – mówi Tomasz Czuba.

 

Sytuacja w innych miasta regionalnych w I połowie 2015 również napawa optymizmem. Jak podaje raport opracowany przez firmę Colliers International, rynek krakowski, trójmiejski oraz wrocławski zanotowały popyt na powierzchnie biurowe równy odpowiednio 78 900 mkw., 52 800 mkw. oraz 40 100 mkw. W I połowie roku znaczne ożywienie zarejestrowano w Poznaniu, gdzie podpisano umowy na prawie 18 000 mkw. (przy 18 000 mkw. wynajętych w ubiegłym roku).

 

Podaż

 

Jak pokazuje raport firmy JLL, w ciągu I półrocza br. na stołecznym rynku przybyło blisko 147 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Pośród największych inwestycji oddanych do użytku w tym okresie znalazł się biurowiec Postępu 14 (34 300 mkw.), Spektrum Tower (27 300 mkw.) oraz Pacific (17 600 mkw.).

 

Poza Warszawą do użytku oddano 198 000 mkw. powierzchni biurowej, przy czym najbardziej aktywne miasta w zakresie podaży nowych biur to Poznań i Wrocław. Natomiast największe oddane obiekty biurowe to Business Garden w Poznaniu (40 600 mkw.), Olivia Six w Trójmieście (17 300 mkw.) oraz West Gate (16 000 mkw.) we Wrocławiu. Na głównych rynkach biurowych poza Warszawą powstaje obecnie ponad 650 000 mkw. z czego 21 proc. jest już zabezpieczone umowami najmu. Najwięcej buduje się we Wrocławiu, Krakowie i Trójmieście – informuje Anna Bartoszewicz-Wnuk, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa w JLL.

 

Pustostany

 

Wskaźnik pustostanów na rodzimym rynku biurowym, jak podaje firma Colliers International, w I połowie br. wyniósł 12,9 proc., o 0,5 p.p. więcej niż na koniec 2014 roku. Według raportu firmy JLL wskaźnik ten w Warszawie wyniósł 17,5 proc. Wzrost podaży, który jest zbieżny z rekordowymi wskaźnikami popytu w miastach regionalnych, powoduje, iż wskaźnik powierzchni niewynajętej jest chwilowo stabilny lub notuje niewielkie spadki oraz jest najniższy w Krakowie (5,3 proc.) i w Łodzi (7,7 proc.), a najwyższy w Poznaniu (21,7 proc.) i Szczecinie (15,6 proc.).

 

Transakcje

 

Jak podaje raport Colliers International, w omawianym okresie zawarto transakcje na 621 700 mkw., co przekłada się na 38 proc. wzrost rok do roku. W strukturze popytu prym wiodły nowe umowy (64,9 proc.) oraz renegocjacje i przedłużenia dotychczasowych kontraktów (23,4 proc.). Umowy pre-let nadal stanowiły znaczącą część aktywności rynkowej (23 proc.).

 

Prognozy

 

Według prognoz przedstawionych przez firmę JLL rodzimy rynek biurowy będzie nadal pod wpływem pozytywnych trendów. Rok 2014 był bardzo dobry dla miast regionalnych, a I poł. 2015 r. potwierdza utrzymanie tego trendu. Naszym zdaniem, w tym roku pobity zostanie ubiegłoroczny rekord pod względem popytu. Aktywność deweloperska pozostaje w trendzie wzrostowym, co oznacza że rynek sprzyja firmom poszukującym biur, a najemcy będą mieli szerszy wybór pod względem lokalizacji i standardu budynku, wraz z oddawaniem do użytku kolejnych projektów. Niemniej jednak oczekiwana, rekordowa nowa podaż oznacza, że nie wszystkie rynki pozostaną stabilne pod względem pustostanów. Pomimo silnego popytu wskaźnik powierzchni niewynajętej może wzrosnąć np. w Krakowie czy Trójmieście. Z kolei, w miastach o najwyższym obecnie poziomie pustostanów, jak np. Poznań, wskaźnik ten będzie się stabilizować ze względu na niewielki wolumen powierzchni w budowie i przewidywany - wyższy niż 2014 r popyt  podsumowuje Anna Bartoszewicz-Wnuk.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz