Giant

Spadek wartości transakcji inwestycyjnych

Colliers International podsumowuje I półrocze 2015 r. na rynku inwestycyjnym w Polsce. Łączna wartość transakcji inwestycyjnych odnotowała 40 proc. spadek w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r.

Łączna wartość transakcji inwestycyjnych zrealizowanych w I półroczu 2015 r. wyniosła ok. 810 mln EUR, co oznacza 40-proc. spadek w porównaniu z I połową roku ubiegłego. Jako główny powód spadku wartości transakcji Colliers wskazuje mniejszą niż przed rokiem liczbę wystawionych na sprzedaż nieruchomości, spełniających wymagania inwestorów instytucjonalnych.

 

Stopy zwrotu

 

W wypadku najlepszych aktywów nieruchomościowych, w tym w szczególności biurowców i centrów logistycznych, stopy zwrotu determinowane są czasem trwania umów najmu. Za nowoczesne budynki biurowe kształtują się one w przedziale od ok. 6 proc. w Centralnym Obszarze Biznesu w Warszawie do ok. 7,75 proc. na Mokotowie i Służewcu. W największych miastach regionalnych, m.in. we Wrocławiu i Krakowie stopy spadły poniżej 7 proc.

 

Wolumen transakcji

 

W I półroczu zrealizowano ponad 20 transakcji. Średnia wartość jednej z nich była niższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Jest to związane z ograniczoną dostępnością na sprzedaż dużych nieruchomości. Dominującym sektorem okazał się w tym wypadku rynek biurowy z 49-proc. udziałem w rynku, głównie za sprawą transakcji Green Horizon (ok. 65 mln EUR), Enterprise Park (ok. 65 mln EUR) oraz Europlex (ok. 61 mln EUR).

 

Opis transakcji

 

Do największych transakcji na rynku nieruchomości biurowych należy zaliczyć sprzedaż  biurowca Green Horizon przez Skanska na rzecz Griffin Real Estate oraz sprzedaż kompleksu biurowego Enterprise Park przez Avestus Real Estate do Tristan Capital Partners.

 

Nowym inwestorem na polskim rynku nieruchomości biurowych, który sfinalizował transakcję nabycia nieruchomości jest Lonestar, który nabył budynek biurowy Europlex w Warszawie. Jednym z najważniejszych wydarzeń transakcyjnych było przejęcie przez Griffin Real Estate/Oaktree oraz PIMCO udziałów w Echo Investment SA, jednej z najbardziej renomowanych spółek deweloperskich w Polsce.

 

Prognozy

 

Transakcje na rynku nieruchomości komercyjnych o łącznej wartości ponad 1,5 mld EUR są obecnie w fazie due diligence i spodziewamy się, że zostaną sfinalizowane do końca bieżącego roku. W związku z tym wartość transakcji w 2015 r. zbliży się do poziomu z 2014 r. – wyjaśnia Piotr Mirowski, partner i dyrektor polskiego Działu Usług Inwestycyjnych w Colliers International. Polska jest jednym z najbardziej rozwiniętych i płynnych rynków regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Wzrasta zarówno liczba kupujących, jak i różnorodność kapitału napływającego do kraju, co z kolei przekłada się na rosnącą konkurencję wśród inwestorów i wywieranie presji wzrostowej na ceny nieruchomości – dodaje.

 

Pełen raport w języku polskim dostępny jest poniżej.

 

Pobierz PDF

0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz