Nowy Styl Group logoTétris Poland logoFYI Commercial Consulting logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoSpectra Development logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoUNIMOR Development S.A. logoCOTEX Office Centre logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoVastint Poland Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoPodium Investment logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoArchicom logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoHAVRE Sp. z o.o. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoCity Space logoTorus logoOlivia Business Centre logoBusiness House logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoVantage Development S.A. logoKontor logoAgrobex Sp. z o.o. logoINTER-BUD logoDEVCO Sp. z.o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Zoptymalizować koszty eksploatacyjne

Struktura kosztów eksploatacyjnych w biurowcach (źródło: Cushman&Wakefield)
Struktura kosztów eksploatacyjnych w biurowcach (źródło: Cushman&Wakefield)
Wraz z rozwojem rynku biurowego w Polsce rosną także wymagania najemców m.in. te związane z optymalizacją kosztów. Wartość opłat eksploatacyjnych może bowiem stanowić nawet 20-25 proc. łącznych kosztów związanych z najmem.

Jak wynika z kolejnego raportu z cyklu „Z perspektywy najemcy” przygotowanego przez firmę Cushman & Wakefield opłaty eksploatacyjne stanowią znaczną część kosztów, które ponoszą użytkownicy nieruchomości w związku z wynajmowaną przez siebie powierzchnią biurową. Największa część opłat stanowią media (28 proc.), tuż za nimi znajdują się podatki i inne opłaty (24 proc.), a na trzecim miejscu ujęte zostały konserwacja i naprawy bieżące (ok. 20 proc.).

 

W procesie najmu i użytkowania powierzchni biurowej istotna jest znajomość rodzajów kosztów operacyjnych, które wchodzą w skład opłaty eksploatacyjnej. Ważna jest ona przy wyborze budynku, a także podczas optymalnego rozplanowania przestrzeni, efektywnym zarządzaniu nieruchomością, czy podczas negocjacji umów najmu.

 

Już na etapie podejmowania decyzji dotyczącej nowego biura najemcy powinni zwrócić szczególną uwagę na rozwiązania energooszczędne, które pozwalają na efektywniejsze funkcjonowanie obiektu biurowego, a w rezultacie mogą prowadzić do uzyskania realnych oszczędności w kosztach operacyjnych. Kluczową kwestią jest także stosowanie w umowach najmu zamkniętego katalogu opłat eksploatacyjnych oraz ustalenie górnego limitu kwoty, o jaką wynajmujący może je podwyższyć – mówi Katarzyna Lipka, associate director z działu doradztwa i badań rynkowych firmy Cushman & Wakefield.

 

Z badań Cushman & Wakefield wynika, że nawet 20-25 proc. łącznych kosztów związanych z najmem powierzchni to właśnie wartość opłat eksploatacyjnych. Najwyższe stawki tego typu notowane są w biurowcach we Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu, a najniższe w Lublinie.

 

Seria „Z perspektywy najemcy” to cykl raportów przygotowywanych przez Cushman & Wakefield, które tworzą kompendium wiedzy dla najemców nieruchomości komercyjnych. 

 


0.0
Tagi:
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
gary :
Coraz częściej przedsiębiorcy sięgają po rozwiązanie jakim są biura serwisowane:
26 września 2016 12:03
mantra