Proton Office

2012 r. przyniesie ożywienie

Poza Warszawą, sytuacja poprawi się przede wszystkim w Trójmieście i Wrocławiu.

W raporcie opracowanym przez Jones Lang LaSalle i Hays Poland pt. „Office Market Profile: Poland” ocenie poddano sytuację w segmencie nieruchomości biurowych w najważniejszych polskich miastach. Poza analizą sektora usług biznesowych, uznanego za strategiczny dla rozwoju gospodarki, w raporcie sporo miejsca poświęcono także inwestycjom infrastrukturalnym, ocenie sytuacji na rynku pracy oraz jakości życia w głównych lokalizacjach biznesowych.

Jak ocenia Jadwiga Naduk, Head of Research & Consultancy, Hays Poland: Polska jest postrzegana jako kraj oferujący wysoko wykwalifikowanych pracowników (…) i coraz częściej spełnia wymagania wyższych procesów biznesowych, takich jak badania i rozwój czy procesy oparte na wiedzy. Dzięki dostępności dużej liczby studentów i wysokiej jakości powierzchni biurowych, na mapie Europy Polska pozostaje natomiast ważnym centrum BPO/SSC.

Analitycy przewidują, że 2012 r. przyniesie ożywienie pod kątem liczby oddawanych do użytku nowych inwestycji biurowych. Pod koniec przyszłego roku największe szanse na wynajęcie biura o powierzchni ok. 1 tys. m kw. inwestorzy będą mieć w Warszawie, Trójmieście i Krakowie. Średnia dostępność wystąpi we Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi i Katowicach. Ożywienia spodziewamy się w 2012 r., na kiedy to deweloperzy zaplanowali do oddania 540,5 tys. m kw. w 52 obiektach biurowych (około 10,4 tys. m kw. na budynek) – podsumowała Julita Spychalska, dyrektor w Dziale Nieruchomości Biurowych Jones Lang LaSalle.

Obecnie w budowie znajduje się ponad 1 mln m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej, z której większość przypada na Warszawę (600 tys. m kw.). Poza stolicą dominującymi lokalizacjami inwestycji są: Wrocław (103 tys. m kw.) i Szczecin (88 tys. m kw.). Dopóki nowe biurowce nie zostaną oddane do użytkowania, luka podażowa będzie odczuwalna szczególnie w stolicach Mazowsza i Dolnego Śląska.

Warszawa jest także liderem rynku najmu. W pierwszych trzech kwartałach 2011 r. w stolicy wynajęto ok. 440 tys. m kw. Drugą pod względem popularności wśród najemców lokalizacją jest Kraków (69 tys. m kw. wynajętej powierzchni). O blisko połowę mniej biur wynajęto we Wrocławiu (36 tys m kw.).

Pobierz PDF

0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz