Proton Office

Warszawski rynek nieruchomości - II kw. 2011

Rosnące zainteresowanie i ograniczona podaż powierzchni biurowej obniżą wskaźnik pustostanów.

W przypadku stołecznych nieruchomości komercyjnych, w II kwartale 2011 r. rynek najemcy staje się rynkiem wynajmującego – wynika z raportu „Warszawski Rynek Nieruchomości - II kw. 2011”, opracowanego przez Jones Lang LaSalle. Rosnące zainteresowanie powierzchniami biurowymi oraz znikoma liczba nowych inwestycji biurowych powoduje powstanie luki podażowej – popyt ze strony inwestorów i najemców znacznie przekracza ilość powierzchni oferowanej przez deweloperów. Ożywienie po stronie popytu wpłynęło na obniżenie poziomu pustostanów poniżej 6,2 proc. całkowitej podaży, zaobserwowanej na koniec czerwca 2011 r. Według prognoz spadek ilości powierzchni dotąd nieużywanej spowoduje, że na ścieżkę wzrostu powrócą stawki czynszowe.

Warszawski rynek biurowy dominuje na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej – dostępne zasoby sięgają 3,5 mln m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Pozycji stolicy jako lidera nie zachwiała umiarkowana w pierwszym półroczu podaż. Na rynek w pierwszym półroczu dostarczono zaledwie 4 projekty: Pałac Młodziejowskiego, Mokotowska Square, Racławica Point oraz Platinum Business Park o łącznej powierzchni ponad 28 tys. m kw. Według analityków, w drugim półroczu sytuacja się poprawi, a deweloperzy oddadzą najemcom i inwestorom kolejne 111 tys. m kw. Dużą część nowej podaży będą stanowić projekty spekulacyjne, realizowane w celu wypełnienia spodziewanej jeszcze w 2010 r. luki w podaży.

Biura zlokalizowane w centrum, na Mokotowie i w południowo-zachodniej części miasta cieszą się dużą popularnością. W I i II kwartale wynajętych zostało 321 tys. m kw. powierzchni biurowej, co w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku stanowi wzrost o blisko 45 proc. (101 tys. m kw.). Największy udział w popycie miały umowy renegocjowane i odnawiane. Zauważa się rosnące znaczenie pre-let – co czwarta podpisywana umowa to przednajem.

Wśród nowych transakcji największymi były wynajęcie przez firmę sektora paliw 9,1 m kw. w Senatorze oraz 2 tys. m kw. wynajęte przez Ghelamco w Mokotów Nova. Renegocjacje zdominowały transakcje z udziałem Ernst&Young (11 tys. m kw.) w Rondo 1 i PTK Centertel w Renaissance Plaza (8,8 tys. m kw.).

Stawki czynszowe dla najlepszych powierzchni w centrum wahają się od 22 do 25 euro za m kw./m-c. Dla biurowców klasy A+ mogą być jednak znacząco wyższe. Poza centrum biuro można wynająć obecnie za 15-15,5 euro/m kw./m-c.

Pobierz PDF

0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz