Top Woman in Real Estate

Powierzchnia biurowa w Trójmieście

Firma CB Richard Ellis przygotowała raport o powierzchni biurowej na terenie Trójmiasta.

Sp. k. firma CB Richard Ellis przygotowała raport o powierzchni biurowej na terenie Trójmiasta (Tri-City Office Market View). Poniżej lista najważniejszych wniosków:

1. Trójmiasto jest uważane za jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce. Intensywny rozwój infrastruktury, sąsiedztwo lotniska oraz nadmorska lokalizacja przyczyniają się do znakomitego wizerunku miasta w kontekście działalności biznesowej. Wielu deweloperów wybiera Trójmiasto jako cel swoich inwestycji. Trójmiejska gospodarka opiera się w coraz większym stopniu na wiedzy, systematycznie zmieniając oblicze regionu.

2. Zasób nowoczesnej powierzchni biurowej Gdańska, Gdyni oraz Sopotu szacowany jest w sumie na ponad 351 tys. m kw., co czyni okolicę czwartym co do wielkości rynkiem w Polsce pod tym względem. Region jest bardzo popularną lokalizacją dla działalności typu BPO – zaraz za Warszawą, Krakowem i Wrocławiem.

3. Pierwszym znaczącym projektem biurowym w regionie był Baltic Business Center wybudowany w 1995. Jednak złote lata dla regionu nastały po roku 2000, gdy znaczna ilość nowoczesnej powierzchni biurowej została oddana do użytkowana.

4. Obecnie w Trójmieście ponad 60 tys. m kw. powierzchni biurowej jest w trakcie budowy. W 2012 i 2013 planowane jest oddanie kolejnych 150 tys. m kw. biur. Region charakteryzuje się obecnością lokalnych deweloperów takich jak Torus, TPS, Allcon Investment oraz Hossa Investment.

5. Rozkwitowi rynku deweloperskiego towarzyszy rosnący popyt na powierzchnie biurowe. W zeszłym roku powierzchnia wynajęta na terenie Trójmiasta wyniosła ok. 35 tys. m kw.. W kolejnych latach spodziewamy się dalszego wzrostu aktywności najemców w regionie.

6. Pustostany w Trójmieście generowane są głównie przez wolną powierzchnię klasy B oraz nowooddane projekty, które nie znalazły jeszcze najemców. Jednak ten typ wolnej powierzchni biurowej powinien zostać szybko zagospodarowany przez sektor BPO, którego aktywność w ostatnim czasie charakteryzuje się stałym wzrostem.

Najwyższe ofertowe stawki czynszu za nowoczesną powierzchnię biurową w Trójmieście pozostają od dłuższego czasu na stabilnym poziomie i wahają się między 13 16 EUR/m kw./miesiąc. W dłuższym okresie spodziewamy się powolnego wzrostu w zakresie stawek czynszu w regionie.

Pobierz PDF

0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz