HAVRE Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoINTERBIURO logoPorto Office A Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoBusiness House logoINTER-BUD logoTétris Poland logoTorus logoKontor logoCOTEX Office Centre logoFYI Commercial Consulting logoNowy Styl Group logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoSpectra Development logoOlivia Business Centre logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoUNIMOR Development S.A. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoCity Space logoVantage Development S.A. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoAluprof S.A. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoPodium Investment logoVastint Poland Sp. z o.o. logoArchicom logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Powierzchnia biurowa w Trójmieście

Firma CB Richard Ellis przygotowała raport o powierzchni biurowej na terenie Trójmiasta.

Sp. k. firma CB Richard Ellis przygotowała raport o powierzchni biurowej na terenie Trójmiasta (Tri-City Office Market View). Poniżej lista najważniejszych wniosków:

1. Trójmiasto jest uważane za jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce. Intensywny rozwój infrastruktury, sąsiedztwo lotniska oraz nadmorska lokalizacja przyczyniają się do znakomitego wizerunku miasta w kontekście działalności biznesowej. Wielu deweloperów wybiera Trójmiasto jako cel swoich inwestycji. Trójmiejska gospodarka opiera się w coraz większym stopniu na wiedzy, systematycznie zmieniając oblicze regionu.

2. Zasób nowoczesnej powierzchni biurowej Gdańska, Gdyni oraz Sopotu szacowany jest w sumie na ponad 351 tys. m kw., co czyni okolicę czwartym co do wielkości rynkiem w Polsce pod tym względem. Region jest bardzo popularną lokalizacją dla działalności typu BPO – zaraz za Warszawą, Krakowem i Wrocławiem.

3. Pierwszym znaczącym projektem biurowym w regionie był Baltic Business Center wybudowany w 1995. Jednak złote lata dla regionu nastały po roku 2000, gdy znaczna ilość nowoczesnej powierzchni biurowej została oddana do użytkowana.

4. Obecnie w Trójmieście ponad 60 tys. m kw. powierzchni biurowej jest w trakcie budowy. W 2012 i 2013 planowane jest oddanie kolejnych 150 tys. m kw. biur. Region charakteryzuje się obecnością lokalnych deweloperów takich jak Torus, TPS, Allcon Investment oraz Hossa Investment.

5. Rozkwitowi rynku deweloperskiego towarzyszy rosnący popyt na powierzchnie biurowe. W zeszłym roku powierzchnia wynajęta na terenie Trójmiasta wyniosła ok. 35 tys. m kw.. W kolejnych latach spodziewamy się dalszego wzrostu aktywności najemców w regionie.

6. Pustostany w Trójmieście generowane są głównie przez wolną powierzchnię klasy B oraz nowooddane projekty, które nie znalazły jeszcze najemców. Jednak ten typ wolnej powierzchni biurowej powinien zostać szybko zagospodarowany przez sektor BPO, którego aktywność w ostatnim czasie charakteryzuje się stałym wzrostem.

Najwyższe ofertowe stawki czynszu za nowoczesną powierzchnię biurową w Trójmieście pozostają od dłuższego czasu na stabilnym poziomie i wahają się między 13 16 EUR/m kw./miesiąc. W dłuższym okresie spodziewamy się powolnego wzrostu w zakresie stawek czynszu w regionie.

Pobierz PDF

0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
mantra