Giant

Powierzchnie biurowe w Warszawie w IV kw. 2011

Jones Lang LaSalle opublikował raport pt. „Warszawski Rynek Nieruchomości IV kwartał 2011”.

Popyt

W 2011 r. zapotrzebowanie na nieruchomości biurowe w Warszawie było wyjątkowe duże. W tym okresie w stolicy wynajęto 573 m kw. powierzchni biurowej , co stanowi rekordową liczbę. Również w br. eksperci spodziewają się popytu na wysokim poziomie.

21. proc. zawartych transakcji popytowych stanowiły umowy przednajmu, przy czym godne uwagi są dwie największe umowy typu pre-let, dotyczące najmu powierzchni biurowej w Green Corner przez Nordeę (7230 m kw.) i w Puławska 366 przez KIA (2600 m kw.).
 
Podaż

Podaż nie odpowiedziała na rekordowo wysoki popyt, wręcz przeciwnie, spadła do najniższego od połowy lat 90. poziomu. Zrealizowano zaledwie 4 inwestycje biurowe o łącznej powierzchni 120 tys. m kw. Największy obiekt biurowy, oddany w tym okresie do użytkowania, ma przeszło 10 tys. m kw.

Wskaźnik pustostanów

Wskaźnik powierzchni niewynajętej wyniósł 7,1 proc. w centrum i 6,1 proc. w COB. Łącznie w centrum najemcy nie znalazło 80 850 m kw. Kwartał do kwartału, wskaźnik pustostanów w stolicy pozostał na niemal identycznym poziomie jak przed rokiem i wyniósł 6,7 proc. Najtrudniej jest znaleźć najemców do biurowców na Mokotowie.

Wysokość czynszów

Przeciętna cena m kw. najlepszej powierzchni biurowej w Centrum znajdowała się w przedziale  22 – 25 EUR na miesiąc, chociaż niektóre lokale klasy AAA były droższe. Poza centrum miesięcznie za m kw. płacono 15 – 15,5 EUR. W IV kw. wysokość czynszu weszła w nieznaczny trend wzrostowy.

Pobierz PDF

0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz