Proton Office

Kryzys dosięgnął dewelopera z Warszawy

Założona w 1994 r. w Warszawie spółka, notowana na GPW i światowych giełdach, opublikowała wyniki finansowe za 2011 r.

GLOBE TRADE CENTRE S.A. (GTC), jeden z wiodących deweloperów w Europie Środkowo- i Południowo-Wschodniej, podał do wiadomości wyniki operacyjne za 2011 r. Akcje GTC notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i wchodzą w skład 20 największych spółek indeksie (WIG20). Walory spółki wchodzą także w skład takich indeksów, jak MSCI, Dow Jones STOXX Eastern Europe 300 Index i GPR250.

Sprawozdanie za 2011 r.

Wartość aktywów netto (NAV) na akcję spadła do 3,2 EUR 31 grudnia 2011 r. wobec 4,8 EUR na dzień 31 grudnia 2010 r. Mimo sprzedaży Galerii Mokotów firma poniosła 296 mln EUR straty z tytułu aktualizacji wyceny nieruchomości inwestycyjnych oraz odpisów dotyczących inwestycji mieszkaniowych oraz 338 mln EUR straty netto. Wartość nieruchomości inwestycyjnych spółka szacuje na  2,020 mld EUR.

Zysk brutto z działalności operacyjnej wyniósł 95 mln EUR. Przychody firmy z tytułu wynajmu i usług wzrosły w 2011 r. o 4 proc., do 129 mln EUR. Przychody ze sprzedaży mieszkań sięgnęły 25 mln EUR.

Spółka refinansowała umowy kredytowe o łącznej wartości 127 mln EUR i renegocjowała kowenanty w umowach kredytowych o wartości 97 mln EUR.

Od początku kryzysu w 2008 roku, zarząd GTC stale monitoruje wszystkie projekty realizowane przez Spółkę oraz dostosowuje plany rozwoju do warunków rynkowych.  Nasze aktywne i czujne podejście zaowocowało stabilnym poziomem posiadanej gotówki, jak również zapobiegło niedotrzymaniu zobowiązań finansowych wobec banków, z którymi współpracujemy od wielu lat. Uniknięcie wpływu niekorzystnych warunków zewnętrznych było jednak niemożliwe – powiedział Eli Alroy, Przewodniczący Rady Nadzorczej GTC.

Firma zrealizowała obiekty komercyjne o łącznej powierzchni 580,000 m kw., warte 1,3 mld EUR.

Zakończone inwestycje biurowe GTC

W ciągu 13 miesięcy od uzyskania pozwolenia na budowę spółka nie tylko ukończyła 4. budynek kompleksie Platinium Business Park w Warszawie, ale również wynajęła go w całości  Grupie Aviva. Firma ubezpieczeniowa wprowadziła się do świeżo wybudowanej nieruchomości latem 2011 r. i zajęła 13.000 mkw. powierzchni biurowej.

Pod koniec 2011 r. dobiegła końca budowa trzeciego budynku klasy A w warszawskim Okęcie Business Park, biurowca Corius. Liczący 8.840 mkw. powierzchni biurowej biurowiec został już w 80 proc. wynajęty. Znajduje się on w bezpośrednim sąsiedztwie Lotniska Chopina. Dwa poprzednie obiekty, wchodzące w skład zespołu, Nothus i Zephirus, wybudowano w 2008 r. Są one w całości wynajęte.

Zakończone inwestycje handlowe GTC

W kwietniu dobiegła końca zrealizowana przez GTC i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) inwestycja w Chorwacji – centrum handlowo-rozrywkowe Avenue Mall Osijek.
Portflolio GTC wzbogaciło się róweniż o Gallerię Arad w Rumunii, która jest 11. z rzędu tego typu inwestycją na koncie dewelopera w Europie Środkowo- i Południowo-Wschodniej.

Inwestycje biurowe GTC w trakcie realizacji

W czerwcu 2012 r. zostanie ukończona wynajętego w 70 proc. budynku biurowego w Warszawie przy ul. Domaniewskiej – Platinium Business Park V.  Powierzchnia najmu wyniesie 11.000 mkw. Wśród najemców znaleźli się  K2 Internet, Starcom, VeriFone Poland i Schrack-Seconet.

Inwestycje handlowe GTC w trakcie realizacji

Trwa budowa Gallerii Burgas w Bułgarii, w fazie planów znajdują się centra handlowe w Wilanowie i Białołęce.

Umowy najmu podpisane w 2011 r.

W 2011 r. firma GTC wynajęła łącznie ponad 50.000 mkw. powierzchni komercyjnej. Na szczególną uwagę zasługują powierzchnie biurowe, wynajęte w Platinium Business Park i Okęcie Business Park w Warszawie, University Business Park w Łodzi oraz Centrum Biurowym Francuska w Katowicach.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz