PGE Narodowy

Dni Dewelopera'17

Dni developera (fot. Sławek Przerwa)
VII Dni Dewelopera zakończone sukcesem - ponad 500 gości z całego kraju, przeszło 40 wybitnych prelegentów, eksperci branżowi, debaty tematyczne oraz wypracowane rekomendacje.

Konferencja, będąca jednym z najważniejszych wydarzeń dla branży mieszkaniowej, odbyła się 12 października we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia. W trakcie debat eksperci dyskutowali m.in. na temat prawa budowlanego, kodeksu urbanistycznego, strategii rozwoju miast, energooszczędności, marketingu deweloperskiego, finansowania, a także o wyzwaniach dla budownictwa mieszkaniowego.

Jak co roku we Wrocławiu gościli przedstawiciele samorządu lokalnego i rządu, jak również analitycy rynku, specjaliści z branży budownictwa, bankowości, finansów i architektury. Wśród gości i prelegentów znaleźli się prezesi największych firm deweloperskich, szefowie banków i eksperci dostarczający nowatorskie rozwiązania dla rynku mieszkaniowego.
W panelach i debatach wystąpili m.in.: Tomasz Żuchowski - Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa, prof. Witold Orłowski - członek Narodowej Rady Rozwoju, Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz a także dr Robert Sobiech z Instytutu Polityk Publicznych Collegium Civitas.

Konferencję otworzył wykład prof. Witolda Orłowskiego i Marcina Sawickiego z PwC, dotyczący wpływu zmian demograficznych na rozwój Polski i Wrocławia. Z zaprezentowanej analizy PwC wynika, że spadek liczby ludności to poważny sygnał dla każdego miasta i należy mu wyprzedzająco przeciwdziałać. Ważne jest więc świadome planowanie przestrzeni miejskiej w sposób gwarantujący komfort życia mieszkańców i dostęp do niezbędnej infrastruktury. Raport PwC wskazuje na fakt, że firmy deweloperskie działają stymulująco na lokalną ekonomię, a ich inwestycje są jednym z ważniejszych bodźców rozwoju dla miasta i regionu. Z kolei według raportu REAS, zaprezentowanego przez Prezesa REAS Kazimierza Kirejczyka wynika, że pomimo wzrostu cen mieszkań, popyt na nie stale rośnie i w najbliższym czasie może osiągnąć rekordową wartość.

Uczestnicy debaty „Strategia rozwoju miast” podkreślali konieczność planowania obszarów miejskich w sposób zwarty, w którym rozwój infrastruktury będzie nadążał na nowopowstającymi osiedlami. Prof. Tomasz Ossowicz z Politechniki Wrocławskiej wskazał na problem rozproszenia i stawiania kolejnych budynków mieszkalnych na terenach odległych od istniejącej infrastruktury, co powoduje wzrost kosztów budowy i znacznie wpływa na obniżenie komfortu życia mieszkańców. Według Jerzego Michalaka, Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego, miasta takie jak Wrocław nie mogą się rozwijać bez kolei aglomeracyjnej, która pozwala na skomunikowanie nawet znacznie oddalonych od siebie obszarów.

 

  • 1
  • 2

0.0
Tagi: PZFD
Napisz pierwszy komentarz