Archicom logoTorus logoCOTEX Office Centre logoNowy Styl Group logoForbo Flooring Systems Polska logoSpectra Development logoPorto Office A Sp. z o.o. logoKontor logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoVantage Development S.A. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoBusiness House logoTétris Poland logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoARTSERVIS sp. z o.o. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoUNIMOR Development S.A. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoCity Space logoINTER-BUD logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoINTERBIURO logoOlivia Business Centre logoPodium Investment logoHAVRE Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoFYI Commercial Consulting logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoVastint Poland Sp. z o.o. logoAluprof S.A. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Diamenty Infrastruktury i Budownictwa rozdane po raz czwarty

|
IX edycja konferencji Infrastruktura Polska & Budownictwo
IX edycja konferencji Infrastruktura Polska & Budownictwo
4 panele dyskusyjne, 28 prelegentów, prawie 7 godzin dyskusji oraz 11 nagrodzonych laureatów – to skrócony opis tego, co działo się podczas IX edycji konferencji „Infrastruktura Polska & Budownictwo” oraz gali rozdania „Diamentów Infrastruktury i Budownictwa”, która odbyła się 8 lutego br.

Gościem Honorowym konferencji był Marek Chodkiewicz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, który w swoim wystąpieniu mówił o realizacji Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. Obecnie mamy gotowych ponad 3500 km dróg ekspresowych i autostrad, jednakże przed nami jeszcze mnóstwo pracy. Niestety nie uda nam się zrealizować wszystkich zadań jakie zakłada program, więc priorytetem dla nas jest połączenie najważniejszych inwestycji w spójną sieć drogową – mówił Wiceminister.

Głównym tematem pierwszego panelu były kwestie związane z przyszłością inwestycji drogowych oraz skuteczności partnerstwa publiczno-prywatnego, a moderowała go Anna Flaga-Martynek (kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr). Iwona Stępień-Kotlarek, Zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła panel mocnym stwierdzeniem, iż nie ma na polskim rynku firm, które by umiały podołać wyzwaniom związanym z realizacją bardzo dużych kontraktów i zorganizowaniem całego procesu inwestycyjnego, stąd też dążenie do łączenia się w konsorcja. Na temat współpracy zamawiającego z wykonawcą wypowiedział się Jerzy Wacławczyk (Strabag), który zwrócił uwagę na to, że niezależnie od prawa zamówień publicznych relacje te są dobre i pozytywną zmianą ułatwiającą współpracę jest wprowadzenie jednolitego europejskiego dokumentu zamówień oraz zapowiedziana elektronizacja zamówień publicznych. Panu Wacławczykowi wtórował Wiceminister Chodkiewicz, którego zdaniem informatyzacja jest warunkiem koniecznym do poprawy komunikacji wykonawcy z zamawiającym i usprawnienia składania ofert w przetargach. O dobrych praktykach na skuteczną modernizację infrastruktury z pomocą PPP mówił Paweł Lider (Eurovia Polska), który przywołał przykład realizacji inwestycji na Słowacji oraz w Niemczech. PPP jest ogromną szansą na rozwój projektów infrastrukturalnych i niezbędne wydaje się być zwiększenie zaangażowania kapitału prywatnego – mówił z kolei Andrzej Gienieczko (Egis Projects Polska). Krzysztof Mleczak (Exito Broker) wspomniał o gwarancjach bankowych oraz ubezpieczeniach jako formie zabezpieczenia przed ryzykiem związanym z realizacją inwestycji infrastrukturalnych. Jego zdaniem rynek ubezpieczeniowy stanowi dobrą alternatywę dla ścieżki bankowej. Temat zabezpieczenia finansowego kontynuował Robert Dębecki (KUKE), który zauważył, że rośnie liczba gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych oraz wzrasta świadomość korzystania z nich przez beneficjentów, co wiąże się z rosnącą liczba roszczeń.

 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz
Conrad duży
mantra