Giant

Transakcje na ponad 2 mld euro

Polska liderem wśród lokalizacji inwestycyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej (fot. pixabay.com)
Polska liderem wśród lokalizacji inwestycyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej (fot. pixabay.com)
Ponad 2 mld euro wyniosła wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Jest to wiodąca lokalizacja inwestycyjna w Europie Środkowo-Wschodniej.

W całej Europie Środkowo-Wschodniej wartość transakcji inwestycyjnych na rynkach nieruchomości komercyjnych wyniosła ok. 5,1 mld euro. Z danych firmy doradczej JLL wynika, że suma ta rozkłada się na poszczególne kraje w następujący sposób: 2,07 mld euro przypada na Polskę, 950 mln euro na Czechy, 910 mln euro na Węgry, 340 mln euro na Rumunię i 310 mln euro na Słowację. Pozostałe rynki regionu sfinalizowały transakcje o wartości 540 mln euro.

 

Wartość transakcji inwestycyjnych zrealizowanych w I półroczu 2016 na rynkach nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej wyniosła ok. 5,1 mld euro. To aż o 69 proc. wyższy wynik niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, a zarazem najlepsze pierwsze półrocze od 2007. Biorąc pod uwagę utrzymujące się zainteresowanie inwestorów, spodziewamy się, że łączna wartość transakcji w regionie może w tym roku przekroczyć 10 mld euro - informuje Stuart Jordan, dyrektor działu Rynków Kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

 

Wartość transakcji inwestycyjnych zrealizowanych w I półroczu na rynku nieruchomości komercyjnych stawia Polskę w pozycji lidera wśród lokalizacji inwestycyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Polska przyciąga inwestorów ze względu na takie atuty jak m.in. skala i transparentność rynku oraz dobre wskaźniki gospodarcze. W I półroczu wartość transakcji inwestycyjnych wyniosła 2,07 mld euro, z czego na sektor nieruchomości handlowych przypadło 1,02 mld euro, biurowych – 786 mln euro, a magazynowych – 261 mln euro - twierdzi Agata Sekuła, dyrektor działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL. Na polskim rynku nieruchomości komercyjnych największą transakcją inwestycyjną był zakup przez Redefine 75 proc. udziałów w portfelu nieruchomości Echo Investment w Polsce, których obejmował obiekty handlowe i biurowe (np. A4 Business Park w Katowicach czy West Gate we Wrocławiu).

 

Jak zauważają specjaliści firmy JLL do innych zrealizowanych w I półroczu istotnych transakcji należały także: zakup od Valad CH Krokus w Krakowie przez Mayland, kupno Ferio w Koninie dokonane przez Union Investment, zakup Galerii Jantar w Słupsku przez CBRE Global Investors. W samej stolicy dokonanno transakcji biurowych, takich jak np. kupno Prime Corporate Center przez Warburg-HIH Invest Real Estate, zakup biurowca Zaułek Piękna przez GLL czy kompleksu Wiśniowy Business Park przez Valad. Na główne rynki poza Warszawą przypadło 60 proc. wartości transakcji biurowych. Wśród największych umów można wymienić np. sprzedaż drugiej fazy Alchemii w Gdańsku do PHN, zakup biurowca Aleja Pokoju 5 w Krakowie przez Warburg-HIH Invest Real Estate, przejęcie przez Benson Elliot/Sharow Capital budynków Opera Office w Gdańsku, Forum 76 w Łodzi oraz Okraglak i Kwadraciak w Poznaniu.

 


2.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz