PGE Narodowy

Perły architektoniczne w systemach Aluprof

Z branży

Znamy laureatów konkursu "Obiekt Roku w systemach Aluprof”
I miejsce - Ambassador Office Building
W ubiegły piątek na Gali Finałowej konkursu dla architektów ”Obiekt Roku w systemach Aluprof” zaprezentowano najciekawsze budowle ostatnich lat, wśród nich znaleźli się laureaci – perły polskiej architektury z Warszawy i Wrocławia.

Zwycięskie obiekty zostały wytypowane przez jury w składzie: Elżbieta Dziubak – Generalny Architekt Aluprof SA, Ryszard Jurkowski – architekt w AIR Jurkowscy-Architekci Sp. z o.o., Zbigniew Reszka – architekt w Arch-Deco Sp. z o.o., Dariusz Hyc – przedstawiciel SARP, Danuta Burzyńska – Redaktor Naczelna miesięcznika Builder.

 

Wyróżnione w konkursie realizacje architektoniczne są nie tylko perfekcyjnie wykonane, lecz także przedstawiają kunszt ich twórców. Konkurs doskonale zaprezentował, że Polska zmierza w dobrą stronę – rodzime obiekty, oparte o polską myśl techniczną, dorównują budowlom na całym świecie. Z taką właśnie myślą tworzyliśmy niegdyś innowacyjne systemy aluminiowe – powiedział Tomasz Grela, prezes firmy Aluprof SA podczas widowiskowej gali zorganizowanej w Hotelu Warszawianka Wellness&Spa.

 

I miejsce

 

Nagroda główna, w postaci 50 tys. zł, trafiła do pracowni AMC – Andrzeja M. Chołdzyńskiego, która stworzyła w Warszawie obiekt biurowy – Ambassador Office Building.

 

Bardzo nam miło, że zostaliśmy wyróżnieni w konkursie, w którym prezentowane jest kilkanaście lat tego, co wydarzyło się w polskiej architekturze. Na tle tak szacownego grona sprawia to szczególną przyjemność. Tym bardziej cieszy nas pierwsza nagroda, gdyż jest ona wyrazem uznania dla naszej pracy – opowiadał z satysfakcją w głosie arch. Artur Chołdzyński, który odebrał statuetkę za najpiękniejszy ”Obiekt Roku w systemach Aluprof”.

 

Biurowiec wykonany z troską o najwyższe standardy cechuje atrakcyjna estetyka oraz ciekawa aranżacja. Obiek znajdujący się na Mokotowie składa się z dwóch ergonomicznych brył, których elementem łączącym są aluminiowo-szklane fasady. Duża powierzchnia przeszklenia zapewnia dopływ naturalnego światła. Na dachu wysokościowca znajduje się ponadto zielona przestrzeń rekreacyjna.

 

II miejsce

 

Na drugim miejscu, uplasowała się kolejna warszawska realizacja, tym razem autorstwa zespołu Kuryłowicz & Associates. Jest nią budynek biurowy przy ulicy Kruczkowskiego 2 w Warszawie (siedziba Mazowieckej Spółku Gazownicwa), tzw. Powiśle Park.

 

Obiek został zaprojektowany jako dominanta na zamknięciu biegnącej w dół od placu Trzech Krzyży ulicy Książęcej, w narożniku ulic Kruczkowskiego i Ludnej. Nowoczesny biurowiec klasy A łączy najnowsze trendy architektoniczne i nowoczesne, ekologiczne systemy energetyczne. Zaprojektowany przez zespół architektów pod kierunkiem profesora Stefana Kuryłowicza, założony jest na planie trójkąta o zaokrąglonych rogach. Jego elewację tworzy układ okien i płyt z czarnego granitu, przycinanych w naprzemiennie biegnące ukosy - zabieg ten wywołuje ciekawą grę światła, dając wrażenie wielkowymiarowości bryły.

 

III miejsce

 

Na trzeciej pozycji znalazł się apartamentowiec z Wrocławia – Thespian, zaprojektowany przez Maćków Pracownię Projektowania.

 

Szklany apartamentowiec znajduje się w centrum miasta. Na kształt budowli złożyły się dwie bryły o różnej wysokości, co okazało się sprytnym zabiegiem, spójnie łączącym różnorodne sąsiedztwo: klasyczną zabudowę ronda z jednej strony z nowoczesnymi budynkami centrum z drugiej. Uwagę przykuwa ciekawa fasada z podwójnego szkła, w którego wnętrzu umieszczono specjalne przesłony przeciwsłoneczne, przypominające białe firanki.

 

Wszystkie nadesłane na konkurs realizacje zostały wykonane przy użyciu systemów aluminiowych firmy Aluprof. Podstawową miarą wyboru zwycięskiego projektu architektonicznego było kreatywne zastosowanie systemów aluminiowych, których wykorzystanie wpłynęło na jakość architektury, przyczyniając się do uzyskania szczególnych walorów estetycznych danego obiektu – skomentował przedstawiciel jury, Ryszard Jurkowski.

 

Galę finałową poprowadził prezenter telewizyjny Marcin Prokop, a rangę wydarzenia podkreślała obecność przedstawicieli Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, SARP-u czy Krajowej Izby Urbanistów.

 

Zwieńczeniem uroczystości był prywatny recital Kayah.


0.0
Tagi: Aluprof
Napisz pierwszy komentarz