Giant

Projektanci poznańskiego Bałtyku nominowani do prestiżowej nagrody

Z branży

Market Hall w Rotterdamie - projekt nominowany do nagrody w dziedzinie architektury the European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award 2015
Market Hall
Holenderska pracownia architektoniczna MVRDV, która zaprojektowała biurowiec Bałtyk została nominowana do europejskiej nagrody w dziedzinie architektury the European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award 2015.

Międzynarodowe jury konkursowe doceniło dwa z ostatnich projektów MVRDVMarktHal i Glass Farm. Pierwszy z nich został zrealizowany w drugiej połowie zeszłego roku w Rotterdamie i stanowi przestrzeń, łączącą różne funkcje – mieszkalną, parkingową i komercyjno-usługową. Podczas dnia zadaszona przestrzeń pod łukiem jest typowym placem targowym, natomiast po południu staje się ona miejscem publicznym, otoczonym strefą mieszkalną.

 

Europejska nagroda w dziedzinie architektury the European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award 2015 przyznawana jest raz na dwa lata. W tym roku międzynarodowe jury, składające się z niezależnych ekspertów i przedstawicieli stowarzyszeń architektonicznych wyselekcjonowało 420 projektów z 36 krajów. Jednym z nich jest MarktHal pracowni MVRDV.

 

W listopadzie 2014 r. rozpoczęła się budowa poznańskiej inwestycji Bałtyk, który stanie przy Rondzie Kaponiera w kompleksie Roosevelta 22, obejmującym istniejącą już Concordię Design - centrum designu, nowy budynek Bałtyku z przestrzenią biurową, restauracyjną, One Room Hotel i tarasem widokowym oraz Podwórko - plac pomiędzy nimi, pełniący funkcje społeczne, animujące różne środowiska.

 

Za całość konceptu architektonicznego odpowiada pracownia MVRDV pod kierunkiem Natalie de Vries w kooperacji z polskim biurem NO Natkaniec Olechnicki Architekci. Będzie to pierwsza realizacja MVRDV w Polsce.

 

Bałtyk inspirowany jest poznańskim modernizmem, zwłaszcza uznawanym za ikonę tego stylu - Okrąglakiem autorstwa Marka Leykama. Po trwających kilka lat pracach koncepcyjnych i projektowych budynek ostatecznie będzie miał 16 kondygnacji układających się w nieregularną, górującą nad centrum miasta bryłę, która z każdego punktu wygląda inaczej. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec lutego 2017 roku.

 

Generalnym wykonawcą obiektu jest firma PORR Polska Sp. z o.o., a Project Managerem – Grontmij Polska Sp. z o.o. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec lutego 2017 roku. Łączna powierzchnia inwestycji to ok.15 170 mkw. Wartość netto szacowana jest na 146.995.023 PLN. Udziałowcami inwestycji są: Garvest Real Estate Cooperatief UA oraz Energia Active Sp. z o.o. Sp. k. Pierwsze umowy najmu powierzchni w budynku podpisały firmy KPMG oraz Grontmij.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz